Genel 296 Kez Okundu 1

YouTube sık sık girenlere uyarı geldi

YouTube’a sık sık giriyor ve saatlerce video izliyorsunuz; belki de YouTube’tan diğer siteye uzun süredir girmiyorsunuz. Bağımlılığın her türlüsünün zararlı olduğunun bilincinde olan dünya devi, bu bağlamda YouTube bağımlısı olduğunu düşündüğü kullanıcılarına ‘ara ver’ bildirimi göndermeyi planlıyor.

YouTube sıra dışı bir özelliği sitesi yapısında yaşama geçirmeye hazırlanıyor. Fakat bu kez ne görüntü niteliği iyileştirmesi söz hususu ne de görülmemiş bir diğer teknolojiyi hayatımıza sunmasından bahsedeceğiz. Bu kez konumuz bağımlılık! Türkiye’de bilhassa ufak yaştaki kullanıcıların günün çok büyük bir kısmını YouTube videolarıyla geçirdiğini düşünürsek, YouTube’un bu kararı ebeveynler amacıyla biçilmiş kaftan!

Android kullanıcıları amacıyla YouTube uygulamasının içerisine yerleştirilecek olan ara ver seçeneği, kullanıcıların bir kısmına sunuldu. Kullanıcının arzusuna göre her 15, 30, 60, 90 yada 180 dakikada bir ara ver bildirimi gösterecek olan bu hizmet, video izleme bağımlılığını büyük ölçüde azaltabilir. YouTube‘da video izlerken sürenin nasıl geçtiğini anlamayan kullanıcıların da işine yarayacak olan bu özellik, kullanıcılardan tam not aldı. Yeni özellik kapsamında gelen bir diğer yenilik ise YouTube‘dan gelen bütün bildirimlerin sesini kapatmanıza imkan sağlıyor.

Kullanıcının seçtiği vakit aralığında bütün YouTube bildirimlerinin sesi kapatan bu özellik, bilhassa rahatsız edici gece bildirimlerinde rahatsız olan kullanıcıları yakından ilgilendiriyor.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

“YouTube sık sık girenlere uyarı geldi” üzerine 1 yorum

  1. Cenk dedi ki:

    izin mi alalım yani

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir