Genel 28 Kez Okundu 0

YouTube beklenen güncellemeyi yayınladı

Youtube, Mart ayından beri yaptığı çalışmaların sonrasında yeni bir özelliği kullanıma sundu. ‘Mini Oynatıcı’ olarak adlandırılan bu bilhassa beraber bundan sonra kullanıcılar YouTube’da video izlerken görüntüyü küçültüp platform ortamında gezinti yapabilecek.

Bu özellik Android‘in bir önceki versiyonu olan 8.0 Oreo sürümünde gördüğümüz özelliğe de oldukça benziyor.
Dikkatli bir kullanıcının YouTube‘da video izlediği sırada yeni bir multimedya ikonunu görünce fark ettiği bu özellik, sosyal medyada paylaşılmasının sonrasında kısa sürede yayıldı. Video ekranında yer alan bu ikona tıkladığınızda izlediğiniz video küçülüyor ve size sadece Youtube ortamında kullanabildiğiniz bir mini oynatıcı veriyor.

Bu sayede YouTube’da gezinmek amacıyla yeni bir sekme açmanıza da lüzum kalmıyor. Bu mini pencere kendi içersinde video adı gibi birtakım detayları gösteriyor. Hem de şayet bir oynatma listesi açtıysanız ve bu özelliği kullandıysanız alt doğrultuda bir açılır pencere ile oynatma listesini de görebiliyorsunuz. Mini pencerenin üzerine geldiğinizde oynat/durdur alternatifi ile ileri/geri seçenekleri de meydana çıkıyor. Sağ üst kısımda ise mini pencereyi kapamak amacıyla bir ikon bulunuyor.

Picture in Picture (PiP) adıyla anılan bu özellik, gerçekte macOS cihazlarda halihazırda kullanılmakta. macOS cihazlar diğer sekmelerde dolaşırken PiP modunda video izlemenize imkan yayınlayan bilhassari bir süredir esasen içersinde barındırıyor. Özelliği kullanabilmek amacıyla videoyu iki kere sağ tıklayıp, Control (^) tuşuna iki kere basmak yeterli. Ardından ekranda video üstünde çıkan menü üstünden PiP özelliğini kullanabiliyorsunuz. Tabii macOS‘ta sarfedilen PiP modunda pencere genişletme, küçültme ve taşıma imkanları da var bulunduğu amacıyla YouTube’un getirdiği bu kısıtlı özelliğin reaksiyon çekebilmesi de pek muhtemel gözüküyor.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir