Uzay 36 Kez Okundu 0

Yörüngeye 4 uydu gönderildi

Avrupa Birliği’nin (AB) uydu navigasyon sistemi projesi Galileo’nun 4 uydusu yörüngeye gönderildi.

AB Komisyonu, Galileo’nun 4 uydusunu taşıyan Ariane 5 roketinin Fransız Guyanası’ndan fırlatıldığını açıkladı.

Açıklamada, yörüngeye yerleşen 4 uyduyla beraber Galileo‘nun toplam uydu adedinin 26’ya ulaştığı, AB’nin küresel uydu navigasyon düzeneğinin detaylı hizmetler amacıyla daha net sinyal sağlayacağı kaydedildi.

Galileo’nun 2020 senesinde tam kapasiteye ulaşacağı belirti edilen açıklamada, sistem bitirildiğinde dünyadaki en titiz uydu navigasyonu olacağı ifade edildi.

Açıklamada, Galileo’nun Aralık 2016’dan bu yana aşağı yukarı 400 milyon kullanıcıya konumlandırma ve zamanlama hizmeti sunmuş olduğu aktarıldı.

Galileo, AB doğrulusunda ABD ordusunun kontrolü altındaki GPS’e, Rus GLONASS’a ve Çin Beidou’ya seçenek bir uydu sistemi olarak tasarlandı.

Toplam 30 adet uydunun dünya yörüngesine oturtularak hizmet vermesi fikir edinilen Galileo’nun ilk uydusu 2005 senesinde gönderilmişti. Yaklaşık 10 milyar avroya mal olan Galileo düzeneğinin 6 yedek uydusunun bulunması planlanıyor.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir