Genel 192 Kez Okundu 0

Yerli Yazılım iTaksi, Uber’e Rakip Olacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, tamamiyle Türk mühendisleri doğrulusunda tasarlanan yerli program programı iTaksi hizmetini yaşama geçirmeye hazırlanıyor. Uygulama, müşteriyle sürücüyü en ekonomik rota ile buluşturmasının yanı sıra vakit ve yakıt kaybını engelleyerek, trafik yoğunluğu azaltmayı hedefliyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin “Akıllı Ulaşım Sistemlerini Bütün Toplu Ulaşım Araçlarını Kapsayacak Şekilde Yaygınlaştırmak” olarak tespit edilen stratejik amacı kapsamında iTaksi Taksi nakliyeciliğinın, toplu ulaşım sistemiyle entegrasyonunu sağlayacak adımlarından biri hizmete alıyor.

Toplu ulaşım sistemine entegrasyonu sağlanan taksi nakliyeciliği ile hem taşımacı, şoför, vasıta ve durak kaynaklı taksi müşterilerinin şikâyetlerine süratli, güvenilir ve kaliteli geri dönüşler sağlanabilecek hem de taksilerin, durak, parklanma entegrasyonu sağlanacak.

Dinamik düzenleme yapmaya imkan gerçekleştiren ve anlık ulaşım taleplerine yanıt verebilen bu sistem, çarpan etkisiyle milli bir programın dünya sektöründe Türk markası yaratarak yer edebilecek bir marka değerine ulaşma imkânı sağlayacak.

iTaksi Nasıl Çalışıyor, Ne İşe Yarıyor?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi güvencesiyle yaşama geçirilen iTaksi, basit yolcu bulmayı hedefleyerek trafikte taksilerin boş dolaşmasını engelleyecek. iTaksi amacıyla 4000 taksiye bir tablet, iki yönlü kamera, panik butonu montajı yapıldı. Yolcular ise akıllı telefonlara indirdikleri iTaksi programı ile bu sistemi kullanacaklar.
Yolculuk evvel ücreti hesaplama, kredi kartı ya da İstanbul kart ile ödeme, sürücülere puan verme ve ileri bir tarih amacıyla rezervasyon yapabilme gibi daha çoğu özelliğe sahip olan iTaksi, yolcuların her ihtiyacına yanıt verecek.

Yolcuların bulunduğu kadar taksicilerin de hayatlarını basitleştirecek iTaksi, sürücülerin boşta gezerek yakıt harcamalarını engelleyecek. Kurulacak tablet ile anlık navigasyon desteği alacak sürücüler, en ekonomik rotadan gidebilecek. Hem de her vasıtada yer alacak panik düğmesi ile taksicilerin mümkün tehlikelerden korunması sağlanacak.

iTaksi ile Neler Hedefleniyor?

Uygulama ile taksilerin denetim merkezleri ile izlenebilmesi, yönlendirilebilmesi ve koordine edilmesi sağlanacak. Sürücü ve yolcu güvenilirğinin artırılarak, müşteriyle sürücüyü en süratli ve ekonomik rota ile buluşturması hedeflenirken, bu yolla vakit, yakıt kaybını engelleyerek, trafik yoğunluğunun azaltılması amaçlanıyor.

iTaksi projesi ile, İstanbul Büyükşehir Belediyesi doğrulusunda yetkilendirilmiş ve sisteme kaydedilmiş vasıtalar amacıyla, akıllı telefonlar üzerinden yolcuların sorgulama ve davetiye yapılabilecek. Sorgulara ve davetiyelara süratli ve etkin bir şekilde yanıt verilebilmesi amacıyla, kullanıcıya, kendi tercihlerine göre, en ideal güzergâh alternatiflerinin sunulacak. Böylece Taksi ile yolcunun en süratli ve ekonomik rota ile buluşturulacak.

Sürücülerin ve yolculuğun hizmet kalitesinin puanlanması sağlanarak müşteri memnuniyetinin artırılacak ve hangi vasıtada hangi şoförün çalıştığının takibi ve şoför hizmet kalitesinin sürekliliği sağlanacak. Öte yandan iTaksi ile vakit, yakıt kayıpları ve bekleme problemlerinin engellenmesi ve trafikte boş dolaşan taksi adedinin azaltılarak lüzumsuz trafik yoğunluğunun giderilmesi hedefleniyor.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir