Teknoloji 194 Kez Okundu 0

Yeni teknolojiler üretilmeye devam ediyor

Bu uçağın üretilmesi, sarfedilen ileri teknoloji öğelerin birer birer gerçeğe dönüşmesi ile olası olabilecek.

Dünya üzerindeki son süpersonik yolcu uçağı, zamanının en tanınmış hava aracı olan Concorde idi. İniş kalkış esnasında çevredeki binaların camlarına zarar verilen amacıyla 2003 senesinde görevden kaldırılan efsane uçaktan sonra, bir daha süpersonik yolcu uçağı inşa edilmedi. Ancak son birkaç yıldır teknolojideki ilerlemeler yardımıyla büyük havacılık şirketleri ve tasarımcılar yine bunun hayalini kuruyorlar. Endüstriyel tasarımcı Oscar Viñals de “HSP Magnavem” adlı uçak ile bu hayali harlamaya çalışanlardan biri. “Magna avem” sözcüğü Latincede “büyük kuş” demek.

Spike Aerospace ilk süpersonik yolcu jetini test etti

HSP Magnavem şimdilik konsept adımında, ancak şayet üretilirse havacılık endüstrisinde bir devir açılmasını sağlayabilir. Bu uçak sıfır emisyonlu olacak, yani normal uçakların yaptığı gibi etrafa zarar vermeyecek. Bunun nedeni de motorlarında jet yakıtı kullanmaması. Bu uçakta ‘Compact Fusion Reactor’ (CFR) denilen taşınabilir boyda füzyon motorları kullanılacak. Bu motorlar şimdilik düşünce adımında ama gerçek olduklarında, ufak boyutlarına karşın olağanüstü güç üretecekler.

Uçağın yolcu kapasitesi 500 şahıs ve maksimum sürati da 1,5 Mach olarak belirlenmiş, yani sesin 1,5 katı (saatte 1.852 kilometre). Diğer ileri teknolojik özellikleri arasında uçağın bütün iniş/kalkış yüzeylerini denetim eden suni zeka desteği, mikro-dalga doppler LIDAR sistemi ile türbülansları saptayıp menevra yapma, mucize gereç grafen ile üretilmiş ultra hafif ve ultra süratli şarj olan bataryalar bulunmakta.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir