Genel 185 Kez Okundu 0

Yeni gezegen keşfedildi!

Gökbilimciler, Dünya’dan 600 ışık senesi uzaklıkta bugüne kadar benimsenmiş astronomi prensiplerine tamamiyle aykırı bir gezegen keşfetti.

NGTS-1b isimli gezegen nerdeyse Güneş Sistemi’nin en büyük gezegeni Jüpiter boyutlarında ve yörüngesinde döndüğü kırmızı cüce yıldızın iki katı büyüklükte.

Bugüne kadar gezegenlerin, yörüngesinde döndükleri yıldızlar doğrulusunda oluşturulduğu kuramı kabul görüyordu.

Ancak NGTS-1b’yi keşfeden Warwick Üniversitesi astronomları, yeni gezegenin bu teoriyle çeliştiğini söylüyor ve gezegenlerin güneş sistemi dışından gelen etkilerle de oluşuyor olabileceği fikrinin meydana çıktığını vurguluyor.

Daha evvelce yıldızından büyük bir gezegene hiç rastlanmadığını ifade eden Dr Daniel Bayliss, “Bizim amacıyla bu tür alışılmadık bir gezegen bulmak tamamiyle sürpriz oldu. Şimdi amacımız bu tür gezegenlere ne sıklıkta rastlandığını belirleme etmek” diyor.

‘Sıcak Jüpiter’

NGTS-1b, Şili’deki Atacama Çölü’ne yerleştirilmiş olan Yeni Nesil Transit Gözlem (NGTS) teleskop sistemiyle bulundu.

Gökbilimciler, inceledikleri gezegeni “sıcak Jüpiter” olarak niteliyor. Yıldızına çok yakın uzaklıkta belirleme edilen gezegen büyük oranda gazdan oluşuyor ve gezegenin yüzey ısısı da 530 derece olarak hesaplanıyor.

NGTS projesinin direktörü Warwick Üniversitesi Profesörü Peter Wheatley, yeni gezegeni keşfetmenin basit olmadığını, zira NGTS-1b’nin yörüngesinde döndüğü yıldızın çok ufak ve nefes olduğunu ifade ediyor.

Cüce yıldızlar Evren’de en sık rastlanan yıldız çeşitleri olarak kabul ediliyor. Profesör Wheatley, “O yüzden bu tür dev gezegenlere daha sık rastlama ihtimalimiz var” diyor.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir