Robot yastık da olur mu demeyin, bu ileride daha ne enteresan tasarımlar göreceğimize bir işaret.

Artık habrlerde tür tür robotları görmeye alışmaya başladık. Bazıları hayvan şeklinde, bazıları insansı, bazıları da fabrikalarda çalıştıkları amacıyla dev kollara benziyor. Ama herhalde bir robot yastık yapıldı desek hayal etmekte zorlanabilirsiniz. Somnox adlı bu aygıt yumUşak bir robot ve uykuya dalmanıza, sizinle beraber soluk alıp sunarak yardımcı olmaya çalışıyor.

Eğer o da yetmezse hafif ışıklar ve gerek görülürse yumuşak bir müzik çalması bile mümkün. Uyku halini da takip eden yastık, gece süresince topladığı bilgileri bir akıllı telefon programı aracılığı ile kullanıcısına iletiyor.

Bu yastığı Hollanda’daki Delft Üniversitesi’ndeki Robotik Enstitüsü’nden dört şahıs tasarlamış. Bu genç robotik mühendisleri robotlar yardımıyla ciddi bir sorunu çözmeye niyetlenmişler. Epey düşündükten sonra uyku problemlerinde karar kılmışlar. Uyuma problemlerinin nasıl aşıldığına baktıklarında ise, birçoğunun ilaçlar aracılığı ile çözüldüğünü görmüşler. İnsanlara ilaçlardansa mekanik bir çözüm getirmeyi düşünürken, bu robot yastık fikri akıllarına gelmiş.

Üniversite genelinde 85 şahısde ilk prototipler denenmiş. Robot yastık bilhassa gerilim ya da kaygı yüzünden uykuya dalmakta zorlanan şahıslarda daha çok işe yaramış. Ekip 2018’de klinik deneylere başlayacak ama daha şuandan isteyenler bir Kickstarter kampanyası ile bir adet önsipariş edebilirler.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir