Teknoloji 297 Kez Okundu 0

Yapay zekanın geldiği son nokta

Google Duplex, kuşkusuz Google’ın geride bıraktığımız zamanlarda gerçekleştirdiği dev faaliyeti Googleio faaliyetinin en mühim yeniliklerinin başında geliyor. Yapay zekayla alakalı pek çok çalışma yürüten ve ciddi yatırımlar yapan Google’ın yapay zekanın geldiği son noktayı gösteren Google Duplex bakın hayatımızı nasıl değiştirecek?

Google Duplex zekanın geldiği son nokta olarak da görülebilir. Zira her geride bıraktığımız gün ilerleyen ve yapabildikleriyle insanlığı şaşırtmaya devam eden yapay zekanın bir ileri aşamasını kestirebilmek aslında güç. Son olarak Google’ın sunduğu Google Duplex, sizin yerinize telefon aramaları yapabiliyor, fakat yalnızca numarayı çevirmekten bahsetmiyoruz, Duplex kendi sesi ve aklı ile gerçek insanlarla sohbet edebiliyor. Bu tip tanıtım ve gösterimlerin son derece temiz ve hassas şekilde gerçekleştirildiğini bilsek bile, Duplex’in mükemmele yakın insan taklidi performansı tekrar de kulağa çarpıcı geliyor.

Google’ın bağlı bulunduğu Alphabet şirketinin başkanlarından John Hennessy, Duplex’in çok mühim bir başarıya daha imza attığını belirtti. Hennessy’e göre Duplex, yaptığı randevu alma ve ayarlama gibi işler bakımından Turing Testi’ni geçmeyi başardı. Google Duplex, çoğu bireyi geleceğe dair umutlandırmış çoğu bireyi de korkutmuştu. Amazon’un Alexa’sıyla ve Apple’ın Siri’siyle kıyasıya bir rekabete girecek olan Google Duplex, sizin yerinize telefonla konuşuyor ve rezervasyon yapıyor. Uygulama bütün bunları bir robot bulunduğunu belli etmeyerek yapıyor, karşıdaki şahıs konuştuğu bireyin robot bulunduğunu anlamıyor. Gerçekten ürkütücü fakat bir o kadar geleceğe dair umutlandıran bir teknoloji.

Google Duplex, sizin yerinize bir yeri arayarak rezervasyon yaptırabiliyor ya da doktordan randevu alabiliyor ve bunu gerçek bir insanla sesli görüşme yaparak hallediyor. Bunu öyle başarı ile sağlıyor ki şahıs karşısındakinin insan olmadığını anlayamıyor bile! Elbette şu an daha işin başında bulunduğumuz muhakkak; fakat Google Duplex aslında de yeni dünyaya açılan bir kapı gibi görünüyor. Bakalım kapının ortamında daha nelerle karşılaşacağız?


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir