Genel 25 Kez Okundu 0

Yapay Zeka Robotların Elimizden Alamayacağı 7 Ölümsüz Meslek

Eğer ‘robotlar işlerimizi çalacak’ fikrine katılıyorsanız, ileride tercih edeceğiniz mesleklerden birini bu listede bulabilirsiniz.

İnsanlık olarak yapay zeka, makineleşme ve robotlar hususu ile ilgiliki en büyük çekincemiz, ileride pek çok meslek grubunun yok olacak olması ve gerçekte bu bir komplo kuramı değil. Fakat tabii ki her vakit insana gereksinim duyacak meslek kümeleri olacak. Mariano Mamertino adlı bir ekonomist, dünyanın en yoğun sarfedilen iş bulma platformlarından biri olan Indeed’den aldığı detaylı bilgilere dayanarak bir liste hazırlamış. Listede yer alan meslekleri ve gelir ortalamalarını sizin için derledik.

Şef – Yıllık Ortalama Kazanç: £18,730

Mutfak, robotların en zor dahil olacağı alanlardan biri zira hem beceri hem de pratiklik yönünden biraz çok meşakkatli. Her ne kadar son dönemde ‘hamburger yapan robot‘ gibi haberlerle karşılaşsak da şef olmak hamburgerden çok daha çoğu demek ve bu yüzden de katiyen yok olmayacak meslek kümelerinin başında o yer alıyor.

İletişim, Pazarlama ve Tasarım – Yıllık Ortalama Kazanç: £25,000

Makineler şimdilik yaratıcı olmak, sıhhatli etkileşim kurmak ve kritik konularda karar verecek kadar derin düşünme gibi becerilerden yoksunlar ve büyük olasılıkla ileride de bilhassa yaratıcı kanaat hususu ile ilgili hep sınırlı kalacaklar. Bu da tasarımın ve etkileşim becerilerinin kritik bulunduğu meslek kümelerinin her vakit insana gereksinim duyacağı manasına geliyor.

Sağlık – Yıllık Ortalama Kazanç: £26,380​

Sağlık söz hususu bulunduğunda, robotların işin içine girmeye başladığını biliyoruz. Fakat bu her vakit sınırları olan bir proses olacak zira sıhhat bölümünde da etkileşim son derece önemli. Aynı vakitte sıhhat pazarında çalışıyor olmak bir yandan da bilime katkı sağlamaya devam etmek demek ve bu yüzden de hekimler ve hemşireler hayatımızda hep var olacak diyebiliriz.

Eğitim – Yıllık Ortalama Kazanç: £28,664​

Eğitim, insanlar amacıyla her vakit lüzumlu olacak şeyler listesinde ilk sırada. Bu da eğitimcilerin de her vakit var olacağı manasına geliyor. Makineleşme, yapay zeka, teknoloji, robotlar ve her türlü ilerleme eğitimin amacı ile kesinlikle birleşik olacaktır fakat eğitimciler de oldukları yeri her vakit koruyacaklar.

Siber Emniyet Uzmanlığı – Yıllık Ortalama Kazanç: £ 30,000

Siber emniyet, risk grubunda olmadığı gibi sıksık genişleyen ve güçlenen bir iş kısmı ve işverenler çalışan bulma hususu ile ilgili sorun çekmediği prosese robotlara ve yapay zekaya yönelmek çok da mantıklı değil zira söz hususu siber emniyet bulunduğunda insan aklı tek itimat edilir kaynak.

İnsan Kaynakları – Yıllık Ortalama Kazanç: £36,000

İnsan kaynakları, adından da anlaşılacağı üzere insana dair bir iş kısmı. İnsan seçimi ve idaresi hususu ile ilgili da her vakit ‘insan’ bir profesyonele gereksinim olacak zira nihayetinde etkileşimde olunması gereken insanlar her vakit olacak. Duygusal zeka, empati yeteneği ve etkileşim yeteneğine insanlar kadar mükemmel bir robot meydana çıkarsa, belki o vakit benzer meslek kümeleri da yok olur, bilemeyiz. Fakat olacaksa da çok yakın bir vakitte olmayacak.

Veri Uzmanlığı – Yıllık Ortalama Kazanç: £55,765

Veri analiz uzmanlığı gibi meslek kümeleri da ilerleyen teknolojinin meydana çıkardığı ve uzunca vakit de konumunu koruyacak meslek kümelerinın başında geliyor. Pek çok ülkede aranan veri uzmanı adedi ile başvurular arasında büyük bir fark var ve işverenler aradıkları çalışanı bulamıyorlar. Bu da bu meslek grubunun ileride daha çok insan amacıyla gelir aracı olacağı manasına geliyor.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir