Teknoloji 145 Kez Okundu 1

Yapay zeka oy kullanacak mı?

Gelişen teknoloji suni zekayı olağanüstü hallere getirdi. Japonya’da suni zeka oturma izni aldı ve çok daha değişik sorular meydana çıktı. Yapay zekalar vatandaş durumuna mi gelecek?

Tokyo’da bir suni zeka konuşma botu “chatboy” Dünya’nın resmi oturma izni tanınmış ilk suni zekası oldu. Shibuya Mirai, yedi yaşındaki bir erkek çocuğu temsil etmesi amacıyla programlanmış olan bir konuşma botu ve görevi, ulusal halk ile rastgele bir şey ile ilgili bahsetmek. Nihai hedefi ise ulusal halkın ulusal yönetime kaygı ve fikirlerini iletmesi amacıyla bir aracı olmak.

VÜCUDU YOK, OTURMA İZNİ VAR

Shibuya Mirai’nin fiziksel bir formu bulunmuyor; LINE mesajlaşma programı aracılığı görüşmede bulunuyor. Bu program üstünde kendisi ile bahsetmek mümkün; selfie ve başka fotoğraflara da yorum yapabiliyor. Tüm bu projenin mimarı olan Shibuya Ward’ın söylediğine göre chatboy “çocuk” insanlarla konuşmayı ve fotoğraf çekmeyi çok seviyor.

YAPAY ZEKA OY KULLANACAK MI?

Bir robotun vatandaşlık almasından sonra bir suni zekanın da vatandaşlık alması ise otoriteler doğrulusunda tartışılmaya başlandı. Her ne kadar eğlence hedefli olarak oluşturulan şeyler olsa bile ileride değişik neticeler doğurabileceği düşünülüyor. Eğer vatandaşlık izni verilirse, oy hakkı bulunacak mı, vergi ödemesi gerekecek mi ya da milli görevlerini yerine getirmesi lüzumlu olacak mı? Soruları soruluyor.

{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güvenlik kamera sistemleri