Teknoloji 206 Kez Okundu 0

Yapay zeka ile erken kanser tedavisi artık mümkün

Şu an hayat sürdüğümüz yüzyılda büyük ihtimalle en çok konuştuğumuz teknolojik gelişmelerden bir tanesi yapay zekalar. Şimdilerde uluslararası bir veri bilimci ekip doğrulusunda eğitilen yeni yapay zekalar, kanseri tespit edebiliyor.

Yeri geldi “Ya yapay zekalar bizi işsiz bırakırsa?” dedik, yeri geldi “Yapay zekalar günümüzün en mühim teknolojik ilerlemesi” dedik. Fikriniz hangisinden yanadır bilinmez, fakat alakalı bilim insanları şimdi de kanser tespiti yapan yeni yapay zekalar geliştirdiler. Bu noktada tasarlanan yapay zekalar, profesyonel bir dermatolog gibi ben ve cilt lekelerine bakarak iyi huylu mu yoksa kötü huylu mu bir kanser olduğunu anlayabiliyor.

Amerika Birleşik Devletleri, Almanya ve Fransa’da yaşam sürdüren veri bilimcilerinden meydana gelen ekip, geliştirdikleri yapay zeka yardımıyla %95 doğru netice aldılar. İşin muazzam yanı ise en profesyonel dermatologlar bile bunu %86 oranında belirleme edebiliyordu. Gerçek dünyada kullanılabilecek olan bu yapay zeka, lüzumsuz ameliyatların yapılmasını da önlemiş olacak.

Erken tanı adımında da kullanılabilecek olan bu teknolojik ilerlemenin, bir hekim ziyaretine gittiğinizde giriş niteliğinde karşınıza çıkması çok muhtemel görünüyor. Şu an amacıyla birtakım bölgelerdeki izleri anlayamayan yapay zeka, gelecek dönemlerde daha da geliştirilerek hastanelerde kullanılabilecek.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir