Teknoloji 672 Kez Okundu 0

Yapay Zeka, Beynimizin Gizemli Yapısını Anlamak İçin Yenilikler ile Geliyor

Beyin, üstünde belki de en çok araştırma oluşturulan organımız olsa da hala anlayamadığımız çok çok fonksiyonu var. Bilim de bu bilinmezleri kavrayabilmek adına sürat kesmeden çalışıyor.

Beyin bedenimiz amacıyla bir bakıma kumanda odası diyebiliriz. Hal bu tür olunca, en çok ilgi çeken kısım da beyin oluyor. Ancak beynimiz çok komplike bir yapıdan ibaret ve bu yüzden tamamiyle kavrayabilmek gerektiğince zor. Ancak bilim ve teknoloji ivme kazandıkça, pek çok alanda yaşanan gelişmelerden tıp ve biyoloji de nasibini aldı ve bundan sonra beyni kavrayabilmek amacıyla yapay zekadan yardım alacağız.

Stein Aerts adlı bilim insanı öncülüğünde gerçekleşen bir tetkik ise beyin ve yaşlanma arasındaki bağları çözebilecek gerektiğince mühim bilgiler elde etti. Bugün Science dergisinde yayımlanan makalede, insan hastalıklarının daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunabilecek tekniklerin geliştirilmesinde mühim bir ilk ismim atıldığı açıklandı.

Meyve sineklerinin beyni üstünde gerçekleşen tetkik sayesinde, bilim insanları insan beyni ile de uyuşacağı fikir edinilen pek çok bilgi elde etti. Bir meyve sineğinin beyni, 100.000 hücreden oluşuyor ve bu insan beyninden çok daha ufak olmasına rağmen, yüzlerce değişik nöron ile insan beynine benzeyen komplike bir ağ meydana getiren pek hücreyi de içeriyor. Dolayısıyla meyve sineği beyni amacıyla beynimizin minyatürü diyebiliriz.

‘Beynin işleyişini aslında kavrayabilmek amacıyla, meyve sineği kadar ufak organizmalar amacıyla bile, her bir hücreye zum yapmamız gerekiyor’ diyen Stein Aerts, bütün organların her ne kadar aynı DNA yapısına sahip olsalar da ‘neyin ne olduğunu’ kavrayabilmek amacıyla bütün hücrelerin ne vakit ve ne halde olduğunu bilmemiz gerekliliğini belirtiyor.

Çalışmada yer alan çoğu tetkikcıdan biri olan Kristofer Davie, bunun basit bir iş olmadığını söylüyor. Hızlı bir hesaplama, vakit içersinde analiz ve haritalama gerçekleştirme amacıyla bir milyardan çok veri noktasına bakmamız gerekliliğini anımsatan Davie, bunun amacıyla suni zekadan yardım aldıklarını da açıkladı.

Yapılan araştırmada ise araştırmacılar,, incelenen hücrelerin aynı vakitte yaşlanmadıklarını ve yaşlanmaya bağlı olarak rollerde değişiklik yaşandığını fark etti. Bu bilginin ise ileride bir hastanın dokularının ve hücrelerinin gerçek vakitli olarak moleküler durumunun değerlendirilmesine imkan sağlayacağı düşünülüyor. Bu sayede kişiselleştirilmiş ve etkili tedavi yollarının meydana çıkması hedefleniyor.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir