Teknoloji 140 Kez Okundu 0

Yapay deri üretimi başladı

Yapay deri bölümünde ümit veren yeni bir suni deri teknolojisi meydana çıkıyor!

Dünya çapında pek çok laboratuvar suni deri teknolojisi üstünde çalışıyor. Bunun nedeni de gerektiğince basit: Bu alandaki bir başarı, robotikten tıbba her alanda pek çok üstünlüğü yanında getirecek. Çalışmasını en son yayımlayan tetkik gruplarından biri de Houston Üniversitesi’bdeb Cunjiang Yu’nun yönetimindeki ekip. Ekip, yarı iletkenler ve plastikten meydana gelen ve elektronik parçalarına zarar vermeden %50 esneyebilen bir kompozit üretmiş durumda.

Normalde yarı iletkenlerin gerektiğince titiz olmaları, esneyebilir malzemelerde kullanılmalarının komplike mekanik sistemler oluşturulmakta. Ekibin söylediğine göre çalışmaları, esneme ardından mekanik yapısı bozulmayan ilk malzeme. Yapılan testte ekibin ürettiği deri ile kaplı robotik bir el, sıcak ve soğuk arasındaki farkı algılayarak Amerika işaret dilinde sıcak ve soğuk işaretlerini yaptı.

Sistemin, gelişen vakitlerde elin dışındaki şeyler üstünde de kullanılması ümit ediliyor. Bu sistem yardımıyla sıhhat takip ekranları, medikal implantlar gibi mamüller çok daha iyi duruma getirilebilecekler.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir