Bilgisayar 154 Kez Okundu 0

Windows’ta gizli dosyalar nasıl gösterilir

Microsoft, kullanıcıların mühim dosyaları silmesini ya da değiştirmesini engellemek amacıyla onları saklı durumda saklıyor. Peki saklı dosyaları Windows 7, Windows 8.1 ve Windows 10’da saklı dosyaları nasıl gösterebilirsiniz?

Microsoft, kullanıcıların mühim dosyaları silmesini ya da değiştirmesini engellemek amacıyla onları saklı durumda saklıyor. Hem de bu saklı dosyalar nerdeyse her klasörün içersinde bulunduğu amacıyla, dosya tarayıcınız kalabalık bir görüntüden de kurtuluyor. Fakat birtakım özel durumlarda, birtakım saklı dosyaları görmek isteyebilirsiniz. Bunun amacıyla saklı dosyaları görüntülemenin en basit yollarını sizinle paylaşıyoruz.

Gizli bir dosyaya erişim gerçekte yasak değil, bu yüzden File Explorer’ın adres barına yolu aratarak dilediğiniz saklı klasöre girebilirsiniz. Fakat bu biraz zAhmetli ve kullanışsız bir teknik. Eğer saklı dosyaları sıksık olarak görebilmek istiyorsanız Görünüm sekmesinden ‘saklı unsurları göster’ sekmesini işaretleyebilirsiniz.

Eğer Windows 7 tüketiyorsanız yapmanız gerekli olanlar biraz farklı;

Başlat menüsünde tespit edilen arama çubuğuna ‘folder’ yazın ve Folder Options’a tıklayın.
View sekmesine gidin.

Windows’ta saklı dosyaları göstermenin yolu

Advance Settings’den ‘Show hidden files, folders and drives’ opsiyonuna tıklayın ve onaylayın.

Gizli bir dosyaya araya girmek etmeden evvelce kesinlikle ufak bir tetkik yapıp ilgiyle hareket etmenizi tavsiye ediyoruz. Genellikle Windows işletim sistemi klasör ve dosyalarını değiştirmek çok riskli olabilir.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir