Microsoft 149 Kez Okundu 0

Windows 10 telefonlara geliyor

Geçtiğimiz günlerde duyurduğumuz haberde Microsoft ile Qualcomm iş birliğinden bahsetmiştik, artık Windows 10 Akıllı telefonlarımızda yer alacak.

Microsoft, Windows 10’un tam bir sürümünün akıllı telefon ve tabletlere ne zaman geleceğini açıkladı.

Firma bu doğrultuda Qualcomm’la bir işbirliğine giderek söz konusu işletim sistemini Snapdragon CPU’larına getirmeyi planladığını göstermişti. Şimdi, bu geçişle ilgili takvim de yavaş yavaş belli olmaya başladı.

Buna göre tam bir x86 Windows uygulama ve oyunlarını Qualcomm tabanlı cihazlarda yakın bir gelecekte görmek pek de mümkün olmayacak. Bu elbette birçok kişide hayal kırıklığına yol açabilecek bir haber; zira Microsoft daha önce bir Snapdragon 820 yongası üzerinde Windows 10 ve Photoshop’u çalışır halde göstermişti. Bu da doğal olarak birçok kişide bu özelliklerin Snapdragon 820’yle çalışan bir donanıma geleceğini düşündürmüştü.

Fakat Microsoft tarafından yapılan yeni bir açıklama Windows 10’u tam olarak mevcut cihazlarda görmenin mümkün olmayacağını gösterdi. Firma, bunun için Qualcomm’un yeni nesil Snapdragon 835’ini ve Microsoft’un “mobil PC’ler” olarak adlandırdığı yeni bir seriyi beklememiz gerekeceğini ifade etti.

chip.com.tr’nin haberine göre Microsoft tarafından Neowin’e yapılan resmi açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Müşterilerimiz Windows 10 ARM cihazlarını önümüzdeki yıl pazarda görmeye başlayacaklar, biz de ilk Windows 10 ARM PC’lerinin Qualcomm Snapdragon 835’le birlikte gelmesini bekliyoruz. Şimdilik bu konuda paylaşabileceklerimiz bu kadar.”


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir