Microsoft 69 Kez Okundu 0

Windows 10 kullanıcıların dikkatine

Windows 10’u yükledikten sonra arkanızı yaslanmadan evvelce bir hayli işiniz var. İşte Windows 10 yüklü bilgisayar kullanan her bireyin yapması gerekenler.

Windows 10’u sisteminize yükledikten sonra her şey bitmiyor: İşletim sistemini kendinize ideal bir duruma getirmek amacıyla biraz uğraşmanız lüzumiyor. Aşağıda yeni bir Windows 10 kurulumunun sonrasında en az olarak gerçekleştirme isteyeceğiniz şeyleri sıraladık. Elbette adımların birtakımlarını atlayabilirsiniz, fakat en iyi tecrübe amacıyla hepsine kulak vermenizi tavsiye ediyoruz.

Windows 10’u Güncelleyin

En istemediğiniz vakitte karşınıza çıkabilen Windows Update’i sevmemek amacıyla çoğu nedeniniz var. Creators Update ve Fall Creators Update’te yaşanan problemler ise sizi güncellemelerden iyice korkutmuş olabilir. Fakat sisteminizi güncel tutmanız, hata ve emniyet onarımları yönünden çok mühim.

Windows Update’e Başlat menüsünü açıp “güncelleştir” aratarak ulaşabilirsiniz.

En Son Sürücüleri Yükleyin

Sürücüleri güncel tutmayı mühim kılan iki nedeni var: Bütün donanım özelliklerine ulaşabilmek ve donanımın optimal performansta çalışmasını sağlamak.

Gerekli Yazılımları Yükleyin

Güvenlik yazılımları: Windows Defender hiç yoktan iyi olsa da, bir antivirüs yükleyerek daha iyi bir koruma sağlayabilirsiniz. Antivirüse ek olarak Malwarebytes’ın bedava sürümünü yükleyip, sisteminizi haftada bir taramanızı öneriyoruz.

Web yazılımları: Microsoft Edge kötü bir internet tarayıcısı değil fakat sahip bulunduğu birtakım problemler nedeniyle günlük olarak kullanmanızı önermiyoruz. Bunun yerine yeni Firefox Quantum’u deneyebilirsiniz. Firefox’u sevmiyorsanız, Opera’yı deneyebilirsiniz. Son olarak Chrome da kuvvetli bir alternatif fakat Chrome’un da birtakım problemleri var.

Medya yazılımları: Spotify ve Netflix’ten memnunsanız hiçbir şey yüklemenize lüzum yok. Fakat müzik ve videoları indirmeyi tercih ediyorsanız, bedava VLC Player’ı yenen yok. Müzik çalıcı olarak ise foobar2000 hala yeteri kadar iyi.

Verimlilik yazılımları: Hangi programların sizi daha verimli gerçekletireceğini en iyi siz biliyorsunuz. Eposta istemcisi, büro yazılımı, not programları, bulut depolama ve eşitleme, PDF okuyucu, arşiv açma, sistem arama yazılımları, yüklemek isteyebileceğiniz programlar arasında.

Varsayılan Ayarları Değiştirin

Windows 10’u yükledikten sonra Başlat menüsüne “varsayılan” aratarak varsayılan programları kendi tercihlerinize göre değiştirin. Bunun sonrasında Görev Yöneticisi’ni açıp Başlangıç sekmesine tıklayarak lüzumsuz başlangıç öğelerini başlangıçtan kaldırın.

Windows 10’un güç ayarları, saklılık ayarları ve yedekleme ayarları, bakmak isteyeceğiniz başka mühim ayarlar arasında bulunuyor.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir