Güvenlik 29 Kez Okundu 0

Windows 10 güncellemesinde büyük tehlike

Yazılım devi Microsoft’tan son Windows 10 güncellemesiyle alakalı kritik bir ikaz geldi. Güncellemenin yüklenmesiyle kullanıcılar amacıyla kritik önemdeki birtakım dosyaların silindiğini belirleme eden şirket, güncellemeyi geri çekti. Yeni güncellemeyi kurmaya çalışıyorsanız; sakın uğraşmayın.

Windows 10 için 2 Ekim’de yayınlanan güncellemesi nedeniyle çok sayıda kullanıcı, bu güncellemeyi yaptıktan sonra cihazlarındaki birtakım belgelerinin kaybolduğundan şikayete diyordu.

Microsoft’tan konuyla alakalı olarak resmi blogu üzerinden oluşturulan duyuruda, “Güncellemeden sonra birtakım dosyaları eksik olan kullanıcıların raporlarını araştırırken bütün kullanıcılar amacıyla Windows 10 Ekim 2018 Güncellemesi’nin (sürüm 1809) kullanıma sunulmasını durdurduk” denildi.

Kullanıcılara şayet eskiden indirdilerse, Ekim 2018 güncellemesini yüklememelerini de öneren Microsoft, “Windows 10 Ekim 2018 Güncelleme dosyalarını ‘manuel’ olarak yüklediyseniz, lütfen yeni bir güncelleme gelene kadar sisteminizi güncellemeyin” ikazında da bulundu.

Microsoft’tan oluşturulan bildirime göre güncelleme bozukluğundan büyülenen platformlar ise şunlar: Windows 10 (versiyon 1809), Windows Server (versiyon 1809), Windows 10 IoT Core (versiyon 1809), Windows 10 Enterprise LTSC 2019, Windows 10 IoT Enterprise LTSC 2019, Windows Server 2019.

Microsoft, sözkonusu güncelleme paketi yüzünden şahsi belge ve dosyalarını kaybeden kullanıcıların ne yapması gerektiği konusu ile alakalı bir açıklama yapmazken; yaşanan bozukluğun ne vakit çözüleceği ise şimdilik bilinmiyor.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir