Microsoft 187 Kez Okundu 0

Windows 10 Güncellemesi Mavi Ekran Hatası Veriyor

Windows 10 Creators güncellemelerini alan bilgisayarlar, Microsoft’un salı günü yayınladığı güncellemenin sonrasında mavi ekran hatası almaya başladılar.

Salı günü Windows 10 Creator güncellemesini çalıştıran bilgisayarlara dağıtılan bir güncelleme, cihazların ‘mavi ekran’ (BSOD) hatası vermesine neden oldu. Daha da kötüsü cihazlar, mavi ekranın sonrasında tekrar başlatma döngüsüne giriyor ve kaynaklısı ile kullanılamıyorlar.

Şu ana kadar anlaşılan, USB Type-C Bağlantısı Sistem Yazılımı Arabirimi (USCI) desteğine sahip cihazlar güncellemenin sonrasında mavi ekran hatası alıyorlar. Cihazı kapatıp açtığınızda ise siyah ekran ile karşılaşıyorsunuz ve sistem cevap vermiyor.

Microsoft, bu ciddi sorune geçici bir çözüm olarak kullanıcıların cihazlarını güncellemeden önce BIOS’a girip UCSI’ı devre dışı bırakmalarını ifade etti. Microsoft ilaveten yaptığı açıklamada problem üzerinde çalıştıklarını ve bir sonraki güncellemede ortadan kaldıracaklarını açıkladı.

Fakat sistemlerin tekrar başlatma döngüsüne girmesinin temel sebebi USB Type-C USCI’ı olmayabilir. Zira bazı kullanıcılar, USB Type-C bağlantısı olmayan sistemlerde de aynı problemu yaşadıklarını iddia ediyorlar.

Microsoft’un Windows 10 ile beraber zorunlu tuttuğu konulardan bir tanesi de otomatik güncellemelerdir. Bu gibi problemler, bazı kullanıcıların güvenlik güncellemelerini yapmadan önce neden bir süre beklediklerinin daha iyi anlaşılmasını sağlıyor.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir