İnternet 28 Kez Okundu 0

Wi-Fi Yakın Zamanda Daha Güçlü Bir Alt Yapı İle Yenilenecek

İnternet hızlanıyor, teknolojisi de bununla birlikte değişiyor.

Mobil aygıtlarımızda süratli internete erişmek bundan sonra çok kolay. Yurt dışında hâlihazırda birtakım halka açık bölgelerde kullanıma açılan 5G teknolojisi, kullananlara 300 Mbps’e varan süratlerde internet tecrübesi sunuyor. 1 ile 10 Gbps hızlara da imkan tanıyan bu teknolojinin yanısıra Wi-Fi teknolojisinde de büyük ilerlemeler yaşanıyor.

2019’un ilk haftalarında Himalaya’da oluşturulan bir deneyle dağcıların internete erişiminin sağlanması konusu ile ilgili çalışmalar yürütüldü. Khumbu Buzulu, Nepal’de tespit edilen ana kampa kurulan yüksek teknolojili Wi-Fi vericisi yardımıyla dağcılar bundan sonra internete de erişim sağlayabiliyorlar.

Dünya üstünde 13 milyardan çok Wi-Fi teknolojisi kullanan aygıtın kurulu olduğunu bildiren Wi-Fi Alliance’ın Müdürü Kevin Robinson, Wi-Fi teknolojisi amacıyla: “Başka hiçbir teknolojinin bu kadar ideal bir fiyat amacıyla öneri edemeyeceği kadar başarılı bir performans sunuyor” dedi.

İçerisinde bulunduğumuz senenin sonlarına doğru Wi-Fi 6 teknolojisini duyurmayı amaçlayan Wi-Fi Alliance organizasyonu, yeni teknolojinin; hızının %30 oranında daha yüksek olduğunu, güvenliğinin daha ilerlemiş ve aniden çok aygıt bağlandığında çok daha güç tasarrufu sağladığını aktardı.

WPA3 şifreleme teknolojisine desteği de yayınlayan Wi-Fi 6, bu yeni emniyet protokolü yardımıyla bundan sonra Wi-Fi aygıtlarımızın güvenliğinden daha az kaygı duymamızı vadediyor. Bu tarafta iş yerleri ve devlet kurumları, 192 bit emniyetten yararlanabilecekler.

2020 seneninın ilk haftalarında bundan sonra marketlerdeki ürünlerde görebileceğimiz Wi-Fi 6 destekli aygıtları destekleyen akıllı telefonların ise 2019’un sonbahar döneminde tanıtılabileceği söyleniyor. Samsung’un Galaxy Note 10 akıllı telefonunda bu teknolojiyi destekleyeceğine dair de söylentiler bulunuyor.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir