Android 82 Kez Okundu 0

WhatsApp’ta sildiğiniz fotoğraflar geri gelecek

WhatsApp, Android amacıyla birkaç ufak yenilik yaptı. Birkaç gün evvelce yaptığı güncellemelerle, WhatsApp silinmiş medyaları kendi sunucularından geri getirmenize imkân veriyor.

WhatsApp, istikbal zamanlarda kasıtlı ya da istemeden sildiğimiz medyaları geri getirmemize imkân sağlayacak. Bu hal, WhatsApp’ın sildiğimiz dosyalarımızı ve mesajlarını sakladığını gösteriyor. Son Facebook olaylarından sonra, bu tür bir yenilik WhatsApp’ın aleyhine olabilir mi acaba?

Bu özellik daha eskiden de kısmen mevcuttu: indirilmemiş medya 30 gün süresince dosyaları arasında yer alıyordu ve alıcı medyayı indirdiğinde, WhatsApp onu sunuculardan siliyordu. Son güncellemelerle, WhatsApp bu özelliğini değiştirdi: Bir medya başarı ile yüklendiğinde, WhatsApp sunucudan silmek yerine, kullanıcıların dosyalarını WhatsApp uygulamasında kaydediyor.

Son özelliklere göre, programın 2 ay evvelce gelen 2.18.113 versiyonunda WhatsApp, hata vermesine karşın uygulamadaki resimleri ve videoları başarı ile indirebiliyoruz. Fakat çok eski medyaları örneğin, geçen Ağustos 2017’de gönderilen resimleri indirmemiz olası görünmüyor. Silinen medyayı indirme isteği gönderebilmeniz amacıyla, bu medyayı sahibi olan mesajı WhatsApp’dan silmemiz çok önemlidir, aksi durumda bunu gerçekleştirmeniz olası olmayacaktır.

Sadece dosyalarınız sdcard’nızdaki WhatsApp’dan silinmişse ve o tip dosyada mesajlarınız duruyorsa, yine indirebilirsiniz. WhatsApp onları sunucudan silmezse, medya dosyaları da uçtan uca şifrelenmeye devam eder, bundan dolayı bu tip bir hal kaygı verici bir hal haline gelebilir.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir