Genel 34 Kez Okundu 0

Whatsapp’ın kurucusu pişmanlık içerisinde

Brian Action “Bir seçim yaptım. Kullanıcılarımın gizliliğini sattım ve her gün bu kararın ağırlığıyla yaşıyorum” dedi.

Dünyanın en büyük anlık mesajlaşma platformu WhatsApp’ı 2009 senesinde Jan Koum ile beraber kuran Brian Acton, kurduğu şirketten kendi arzusuyla ayrılışının üzerinden bir senenin geçmesinin ardındannda sessizliğini bozdu.

Forbes’a konuşan Brian Acton, 2014 senesinde WhatsApp’ı 19 milyar dolar karşılığında Facebook’a satmasıyla alakalı olarak, “O gün kullanıcılarımın gizliliğini sattım… Her gün bu kararın ağırlığıyla yaşıyorum” dedi.

850 MİLYON DOLARINDAN VAZGEÇTİ

Bloomberg HT’nin haberine göre bu senenin başında patlak veren Cambridge Analytica skandalı ardından Twitter üzerinden başlatılan “Facebook’u Sil” kampanyasına da destek veren Acton, teknoloji bölümünde son senesinin en büyük satışına imza atmasına karşın, pişman olduğunu açıkladı.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg başta olmak üzere şirkette çalışan yöneticilerle olan görüş ayrılığına değinen Acton, “Onlar iyi iş insanları. Fakat benim kabul etmediğim bir dizi iş pratiğini, ilkelerini, ahlakını ve politikalarını temsil ediyorlar” dedi.

Dünya çapında 1.5 milyarın aşkın aylık aktif kullanıcısı olan WhatsApp’taki kullanıcı saklılığına vurgu yapan Acton, “Kullanıcılarımın gizliliğini daha büyük bir yarar elde etmek amacıyla sattım. Bir seçim yaptım ve her gün bununla yaşıyorum.”

Eylül 2017’de Facebook’tan, 850 milyon dolarlık hisse senedi opsiyonundan vazgeçerek ayrılan WhatsApp’ın kurucusu Acton, Cambridge Analytica skandalının yaşandığı Mart 2018’de “Facebook’u silme zamanı” diyerek tweet atmıştı.

ZUCKERBERG’E TEK ADAM ELEŞTİRİSİ

2018 seneninın Mayıs ayında da Brian Acton ile beraber WhatsApp’ın başka kurusu ortağı olan Jan Koum da istifa kararını açıklamıştı.

Geçtiğimiz zamanlarda Facebook’un 2012’de 1 milyar dolara satın aldığı Instagram’ın kurucuları Kevin Systrom ve Mike Krieger de istifa kararı almıştı. Instagram’ın kurucuları “Merakımızı ve yaratıcılığımızı keşfetmek amacıyla ayrılıyoruz” açıklaması yapmıştı.

Facebook’un satın alıp, bünyesine kattığı bu iki büyük platformda yaşanan son gelişmeler, ardından sosyal ağdaki güç savaşları da yine gündeme geldi. Mark Zuckerberg’in “tek adam” vizyonu ile ters düşen yöneticilerin birer birer şirketteki görevlerinden ayrılma yoluna gitmesi, Facebook’taki idare anlayışına yönelik eleştirilerin de yükselmesine namacıyla oldu.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir