Android 34 Kez Okundu 0

Whatsapp güvenlik önlemlerini artırıyor

Hindistan’da Whatsapp’tan sunulan hatalı haberler ile linç edilen 12 şahıstan sonra şirket, yeni özelliği ile şüpheli ve zararlı linkler ile alakalı kullanıcıları uyaran bir özellik geliştiriyor.

Geçtiğimiz haftalarda Hindistan’da köylülerin Whatsapp‘tan attığı mesajlarla, insan kaçakçılığı yaptığından şüphelenilen 12 şahıs değişik vakitlerde linç edilerek öldürülmüştü.

Hindistan hükümeti köylülerin bu tarz şüpheli ya da hatalı haberlere kulak asmaması gerekliliğini açıklamış ve olaylarla alakalı tahkîkat başlatmıştı.

Whatsapp, programının bu tarz kötü olaylarla anılmasından sonra programı amacıyla bir yenilik daha yaptı. Yapılan bildirime göre gelen yeni bilhassa Whatsapp, mesajlardaki linklerin şüpheli ya da zararlı olması halinde kullanıcıya ikaz verecek.

Henüz Whatsapp beta sürümünde deneme adımında olan bu özellik, sohbette gönderilen linkleri analiz ederek düzmece yada zararlı sitelere yönlendirme olup olmadığını denetim ediyor. Eğer link şüpheliyse link kırmızıya dönüyor, kullanıcı tekrar de linke tıklarsa link açılmadan evvelce kullanıcıya bir ikaz mesajı gösateriliyor.

Bu özellik henüz geliştirme adımında olmasına karşın çıktığında kullanıcılara, gördükleri şüpheli linkleri bildirme olanağı tanıyacak.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir