Android 26 Kez Okundu 0

WhatsApp, artık reklam gösterimi sunacak

Markette bulunan çoğu uygulama gibi WhatsApp da artık reklam göstermeye başlayacak.

Mobil platformda program geliştiricileri para kazanabilmek amacıyla ürettikleri programları sıksık tanıtımlarla doldurmakta. Kullanıcılar ise bu haldan aşırı derecede rahatsız olmakta. WhatsApp pazara ilk çıktığı vakitlerde ücretli bir şekilde kullananlara sunuluyordu. Facebook doğrulusunda satın alınan WhatsApp’in, tamamiyle bedava kalacağı açıklanmıştı.

Bugün, meydana atılan yeni iddialardan sonra, WhatsApp’ın Başkan Yardımcısı Chris Daniels, Whatsapp kullanırken sol alt doğrultuda tespit edilen hal sekmesinde belirecek tanıtımların yakında programya geçeceğini doğruladı. Öyle ki WhatsApp kurucu ortağı Brian Acton; Mark Zuckerberg’in WhatsApp’i satın almasından itibaren amacının WhatsApp’e reklam yerleştirmek bulunduğunu belirtmişti.

Son istatistiklere göre WhatsApp’in günlük en az 450 milyon aktif kullanıcıya sahip bulunduğu düşünülünce, reklam yerleşiminden gerektiğince büyük miktarlarda para kazanılacağı bariz ortada. Facebook hala WhatsApp’in uçtan uca şifreleme düzeneğinin üzerinde durduğundan, programın direkt olarak rastgele bir veri toplamayacağını belirtmekte. Ancak, Facebook’un tanıtımları kendi platformundan çekeceğini düşünmekteyiz. Bu da Facebook’un şahıslara özel tanıtımlar sunmak amacıyla olası bulunduğunca Facebook veri profillerini ve kayıtlı telefon numaralarını eşleştirebileceğini düşündürmekte.

Reklam düzeneğinin kullananlara ne vakit sunulacağına dair bir bilgi bulunmamakta. Elde edilen bulgular ışığında güncellemenin, ilk olarak iOS platformuna daha sonra ise Android platformuna geleceği bilinmekte.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir