NASA, HP ve SpaceX yörüngeye bir süperbilgisayar yolluyor. Bilgisayar Uluslararası Uzay İstasyonu’na ilk gönderilecek süperbilgisayar uzay şartlarına dayanabilecek mi?

Uluslararası Uzay İstasyonu yaklaşık 20 yıldır yörüngede. İstasyonda bulunan tüm bilgisayarlar 1985’de tasarlanmış mikroişlemci teknolojisine dayanmakta. Her ne kadar bu çok eski gibi gözükse bile, 8 kilometrelik istasyondaki tüm bilgisayarlar yerdeki merkezlerde bulunan çok gelişmiş yeni bilgisayarlardan tarafından 7/24 gözetlenip kontrol edilmekte. Fakat Mars’a yapılacak yolculuklar için daha güçlü ve daha hızlı makinelere ihtiyaç var. Tabi bu makinelerin yerçekimsiz ortamda test edilmesine de ihtiyaç olacak.

NASA’nın yüksek standartları Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilecek bilgisayarların çok özel donanımlar olmasını zorunlu kılıyor. İstasyonun tüm sistemlerine uyumlu olmanın dışında radyasyona, güneş patlamalarına, atomaltı parçacıklara, mikrometeorlara, dengesiz elektrik voltajına, soğutma sorunlarına da dayanıklı olması lazım. Tüm bunlar ekstra maliyet ve volümde artış anlamına geliyor. Ama HP ve NASA bu yönde bir çözüm üretmeye çalışıyorlar.

SpaceX firmasının bir roket ile istasyona yollayacağı “Spaceborne Computer” (Uzayda Doğmuş Bilgisayar) isimli cihaz tüm bunların test edilmesi için üretilmiş bir süperbilgisayar. İki büyük boy pizza kutusu büyüklüğündeki makine özel bir su soğutma sistemine, çevresel etkileri ölçüp gerekli düzeltmeleri yapacak özel yazılımlara sahip. 1 teraflop işlem gücü ile yörüngedeki en güçlü bilgisayar olacak. Bu bilgisayarın bir kopyası da bir sene boyunca Dünya üzerinde aynı işlemleri yapacak ve ikisi karşılıklı test edilecek. Eğer testler başarılı sonuç verirse, gelecekteki uzay gemilerine süperbilgisayarlar koymak mümkün olabillir.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir