Uzay 21 Kez Okundu 0

Uzay Turizmi İçin Denemeler Başlıyor

SpaceX’e uzay turizmi konusu ile ilgili rakip olan Virgin Galactic, yakın ileride başlamayı planladığı insanlı uzay uçuşları amacı ile, test fırlatmalarına başlıyor.

Uzun yıllardır uzay keşfi konusu ile ilgili belirli şirketler arasında olan kıyasıya rekabet, son senelerde ise konumunu uzay turizmi amacıyla olan bir yarışa bıraktı. Uzaya insan götürmenin yollarını arayan tek şirket tabii ki SpaceX değil.

Daha önce de çoğu kez uzaya füze fırlatma deneyi sağlayan ancak son zamanlardaki testlerini bir vakit beklemeye alan Virgin Galactic firması, tekrardan fırlatma testlerine başladı. Diğer çoğu şirket gibi test uçuşlarını Kaliforniya’dan gerçekleştirecek olan Virgin Galactic, şimdiye kadar yapacağı en büyük testlerden birini gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Şirketin yetkilileri bu uçuşun asıl amacının, daha süratli ve daha yükseğe uçmak olduğunu belirtirken, kısaca uzayın derinliklerine doğru yaklaşmayı hedefliyorlar. Fırlatılacak olan füzein, mezosfer tabakasına girişiyle beraber ulaşacağı hızın ve irtifanın şimdiye kadar kendileri amacıyla ulaşılmamış amaçlar olduğunu bildiren firma yetkilileri, elde edilecek bilgilerin istikbal uçuşlar için büyük ehemmiyet taşıdığını da notlarına eklediler. Roketin süpersonik hızlarla ve ısı dinamikleriyle nasıl baş ettiğini görmek ile, bilgiler kokpit göstergelerinin yanı sıra yerden de her an izleniyor olacak.

Virgin Galactic fırlatmaları, SpaceX’ten değişik olarak canlı yayın şeklinde yayınlanmayacak. Ancak şirket vazife başarı ile tamamlandıktan sonra, büyüleyici fotoğraflarla takipçilerini buluşturacağının sözünü veriyor. Bir başka fark ise yapılacak olan fırlatmalar, direkt olarak yerden değil, füze 50.000 feet yüksekliğe taşındıktan sonra gerçekleştirilecek.

Uzun yıllardır uzay yolculuğu konusu ile ilgili hazırlık yapan Virgin Galactic’in, istikbal uzay yolculukları amacıyla şuandan 600’e yakın yer ayırtıldı bile. Satılan biletler şahıs başı 250.000 dolardan alıcı bulurken, firma gelişen senelerde rakamların çok daha ulaşılabilir olacağını umduğunu belirtiyor.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir