Uzay 226 Kez Okundu 0

Uzay görevleri için tek kişilik gemi geliyor

Uzayda gerçekleşen operasyonlar amacıyla belki de bir kıyafete değil, ufak bir uzay gemisine gereksinimiz vardır?

Uzay yolculukları geliştikçe ve uzaydaki görevler karmaşıklaştıkça, astronotların kullandığı kıyafet ve cihazlar da gelişiyor. Genellikle de Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yapılan istasyon dışı görevlerde sarfedilen kıyafetlerin yeni sürümleri tasarlanmakta. Genesis Engineering adlı bir firma ise değişik bir teknik peşinde. Firma uzaydaki operasyonlar amacıyla bir kıyafet yerine mini bir uzay gemisi planları yapıyor.

Uzay kıyafetlerine seçenek bu küçücük gemi, astronotların uzay kıyafetlerini giyip çıkarmadaki hayat sürdürdükleri zorlukları azaltmak amacıyla düşünülmüş. Uzay yürüyüşleri, istasyon/gemi dışı bakım çalışmaları ve keşif görevler amacıyla uygun olan bu vasıta lüzumlu hallerde uzaktan denetim bile edilebilecek. Mini uzay gemisinin dünyadaki havuz içi mikroçekim bölge testleri sonuçlanmış. Şimdi vakum korumaları, iç basınç mekanizmaları ve itiş sistemleri inşa ediliyormuş. Eğer yeterli finans imkanları sağlanırsa üç yıl içersinde uzaya gönderilebilecek bir numune sonuçlanmış olacak.

Özel yapım kıyafetler ile uzayda istasyon dışı görevlere çıkan astronotlar muhakkak güvende denilemez. Bu kıyafetler her ne kadar insanları sıra dışı uzay koşullarına karşı güvenilirğini sağlamak amacıyla bilhassa üretilse de, mikroastreroidler ve kozmik ışınları tam manası ile durduramıyorlar. Bu küçücük gemi ise her iki alanda da daha güvenilir bir operasyon sağlayabilmekte. Ama normal kıyafetlerin sağladığı hareket kabiliyetine göre bir eksiği var, o da operatörün birşeyler gerçekleştirme amacıyla üç adet robot kol kullanmak mecburiyetinde kalması.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir