Genel 199 Kez Okundu 1

Ülkelerin IQ Sıralaması Belli Oldu!

Sizce’en zeki ülke hangisidir acaba’ diye düşündünüz mü? Benim aklıma hemen Asya ülkeleri geliyor nedense. Ama iki araştırmacı işi fikir yürütmekle bırakmamış ve 80’den çok ülkede gerçekleştirdikleri araştırma sonucu ülkelerin IQ ortalamasını hesaplamışlar.

İngiliz Psikoloji Profesörü Richard Lynn ve Finlandiyalı Siyaset Bilimi Profesörü Tatu Vanhanen’in yürüttüğü araştırmaya göre, sıralamada ilk 10’a sondan giriş yapmayı başaran ülke 101 puanla İsviçre. Dünya bankasını aynı puanla İsveç izliyor.

Listenin 9. sırası son derece kalabalık. Portakallarını çok sevdiğimiz Hollanda, bir küs bir barışık olduğumuz Almanya, başşehrinin kapılarını defalarca aşındırdığımız Avusturya ve pizza ülkesi İtalya 102 puanla yerlerini 9. sırada alıyor.

Gelelim ilk 5’e, 103 puanla Singapur’u, 104 puanla Tayvan 4. sıradan, 105 puanla Japonya 3. sıradan izliyor. 106 puanla Güney Kore en zeki 2. ülke olmayı başarırken, Hong Kong 107 puanla ilk başta!

Elbette okurlarımız Türkiye ne durumda diye merak ediyordur. Ülkemiz 90 puanla 17. sırayı Hırvatistan ve Peru’yla paylaşıyor. Rüyalar ülkesi Amerika’ysa 98 puanla listenin 12. sırasında kendisine yer buluyor. Peki ya en az zeki ülke? 59 puanla Ekvator Ginesi Dünya’nın en az zeki ülkesi unvanına hak kazanıyor.

{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

“Ülkelerin IQ Sıralaması Belli Oldu!” üzerine 1 yorum

  1. Ceyda dedi ki:

    Ulkemiz için buda onemli bir seviye.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güvenlik kamera sistemleri