Genel 46 Kez Okundu 0

UH 1 tipi helikopter nedir?

İstanbul Sancaktepe’de UH 1 tarzı helikopter düştü. 4 asker şehit oldu. UH 1 tarzı helikopter daha evvelce 26 Kasım’da düşen helikopterle aynı tipte… Amerikan Bell firması doğrulusunda imal edilen UH-1 tarzı helikopter arama kurtarma, nakliye ve pilot eğitimi görevlerinde kullanılmak üzere tasarlanmış.

UH 1 tarzı helikopter nedir? UH-1’in iskelet yapısı Bell Model 204’e dayanır. Helikopter arama kurtarma, nakliye ve pilot eğitimi görevlerinde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. İlk uçuşunu 22 Ekim 1956’da yapan UH-1’ler 1959 senesinde Amerikan Ordusu’nun hizmetine girmişlerdir.

UH-1’ler başarılı Bell helikopterleri serisinin öncüsüdür. Vietnam Savaşı’nda kullanılmak üzere geliştirilen UH-1B modelinde kabin, 9 asker ya da 3 sedye alacak şekilde genişletilmiştir. Vietnam Savaşı’nda üretiliş maksatlarının dışında piyadelere yer desteği verme ve keşif görevlerinde de kullanılmışlardır. Bu yüzden çok yüksek kayıplar vermişlerdir: ölen pilot adedi 2.002 iken kaybedilen helikopter adedi aşağı yukarı olarak 5.000 adettir.

2004 senesinde Amerikan Ordusu tüm UH-1’leri UH-60 Blackhawk(Karaşahin)’larla değiştirmiştir. 2004 senesinden sonra Amerikan Ordusu yalnızca şu dört helikopteri kullanacağını açıklamıştır:AH-64 Apache, CH-47 Chinook, OH-58 Kiowa ve UH-60 Blackhawk.Amerikan ordusunda UH-1’lar hala eğitim hedefiyle ve hava ambulansları olarak kullanılmaktadır. Avustralya Ordusu da birkaç sene evvelce son UH-1 helikopterini yaptığı bir törenle emekliye ayırmıştır.

İSTANBUL’DA 20 YILDA 5 HELİKOPTER DÜŞTÜ

Sancaktepe’de düşen askeri helikopter, son 20 senede İstanbul’da düşen 5’inci helikopter oldu. İstanbul’da yaşanan 5 kazada 19 şahıs yaşamını yitirdi.

6 Eylül 2018 – İstanbul Maltepe açıklarında düşen Bell 430 tarzı helikopterde tespit edilen Otokar Yönetim Kurulu Başkan Vekili Halil Ünver yaşamını yitirdi. Pilot İsmet Özgür yaralandı.
10 Mart 2017 – İstanbul Büyükçekmece’de Eczacıbaşı Holding’e ait Sikorsky S-76C-2 tarzı helikopter TV kulesine çarparak düştü. Kazada helikopterin içersinde tespit edilen 2’si pilot 7 şahıs yaşamını yitirdi.
20 Mayıs 2011 – Beykoz’da içersinde 3’ü güvence mensubu 5 bireyin olduğu Allouette 2 tarzı polis helikopteri, Boğaz’a düştü. Pilot Güvenlik Müdür Yardımcısı Kemal Özerbir yaralı kurtuldu. 2’si polis 4 şahıs yaşamını yitirdi.
3 Nisan 1998 – Taksim üstünde keşif uçuşu yaptıktan sonra Atatürk Havalimanı’na dönen Puma tarzı polis helikopteri, Haliç üstünde irtifa kaybederek İstanbul Ticaret Odası’nın yanındaki fıskiyelere çarptıktan sonra denetimi kaybederek üç katlı bir binanın çatısına düştü. Helikopterde tespit edilen 1 teknisyen ve 2 polis şehit olurken, 4 polis ve yoldan geride bıraktığımız bir kadın da yaralandı.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir