Genel 19 Kez Okundu 0

Uçaklarda sıvı kısıtlamasına kalkıyor

Yolcuların uçaklara yanlarında 100 mililitreden çok sıvıyla binmesini yasaklayan uygulama, yeni bir x-ray cihazıyla sonlanabilir.

İngiltere’nin başkenti Londra’daki Heathrow Havalimanı’nda denenecek teknoloji, 3 ebatlı x-ray görüntüsü sağlıyor.

Güvenlik görevlileri bu sayede eşyaları kabin valizlerinden çıkarmadan denetim edebiliyor, patlayıcıları da teşhis edebiliyor.

Dünya genelinde uçuşlarda sıvı yasağı uygulaması, 2006 senesinde İngiliz polisinin meydana çıkardığı “bir terör hücumu planının” sonrasında alınmıştı.

İngiltere Ulaştırma Bakanlığı, Heathrow’daki “az sayıda denemenin” 6-12 ay arasında bir vakit devam etmesinin beklendiğini açıkladı.

Bir bakanlık sözcüsü, “İngiltere dünyada en katı kurallar uygulayan ülkelerden biri ve yolculara daha iyi bir uçuş tecrübesi yaşatmak amacıyla yeni teknolojileri kullanma konusu ile ilgili da öncülük ediyoruz” dedi ve ekledi:

“Eğer deneme etkin olursa ileride yolcuların eşyalarını kabin valizlerinden çıkartmasına lüzum olmayacak.

“Son teknolojinin nimetlerinden yararlanmak amacıyla uluslararası mevkidaşlarımızla işbirliği yapmaya devam ediyoruz.”

Bilgisayarlı tomografi teknolojisi daha evvelce de Amsterdam ve New Yok’taki havalimanlarında da denenmişti.

AB’nin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu 5 sene evvelce kıta genelindeki kısıtlamaların ilerleyen teknoloji ile önlenebileceğini umduğunu açıklamıştı.

‘Kurallar değişmedi’

Mevcut kurallara göre yolcular 100 mililitreyi geçmeyen sıvıları şeffaf ve kilitlenebilir poşetler içersinde taşımak zorunda. Bu sıvıların emniyet denetiminden geçerken kabin valizinden çıkarılması gerekmiyor.

Kurallar, ufak sıvı şişelerine saklanan likit patlayıcılarla uçakların havada düşürülebileceği endişesinin sonrasında getirilmişti.

Dünya genelinde, yolculara yalnızca kabin valizi hakkı tanıyan düşük fiyatlı havayolu şirketlerinin arttığı bir dönemde gelen bu uygulama, uzun emniyet kuyruklarına yol açıyor.

İngiltere Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri ise eski kuralların halen yürürlükte olduğunu, yeni teknolojinin yalnızca deneme adımında olduğunu vurguluyor.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir