Teknoloji 142 Kez Okundu 0

Üç boyutlu yazıcıyla ilk köprü yapıldı

Eindhoven şehri yakınlarındaki Gemert kasabasında, çevre yolunun bir parçası olan 8 metrelik köprünün oldukça önemli bir özelliği var. Dünyanın ilk 3D yazıcıdan çıkan köprüsü bisiklet sürücüleri tarafından kullanılacak.

BBC Türkçe’de bulunan habere göre, Eindhoven Teknik Üniversitesi tarafından geliştirilen köprü, 3 ayda inşa edildi.

Teknik Üniversitesi’den Prof. Dr. Theo Salet’e göre, belki çok büyük değil ama, dünyada tamamıyla 3D yazıcı ile yapılmış ilk köprü olması onu özel kılıyor.

Bisiklet köprüsü, 800 katman çıktıdan oluşuyor. 3D yazıcıdan alınan çıktılar, köprünün yapıldığı alanda birleştirildi.

İnşaatı yapan Bam İnfra şirketinden Jeroen Nuijten’göre, gelecekte üretim aşaması daha kısa sürecek.

Nuijten, 3D yazıcı ile üretilen ilk köprünün güvenilir olması için uğraştıklarını vurguladı.

40 kamyonu taşıyacak güçte

Köprü, ön gerilmeli ve betonarme olarak yapıldı. Nuijten, köprünün 40 kamyonu taşıyabilecek dayanıklılıkta olduğunu belirterek, “Ama biz yalnızca bisikletle geçeceğiz” dedi.

Jeroen Nuijten’göre, 3D yazıcılar gelecek ve çevre için oldukça önemli. Çünkü üretim aşamasında az malzeme gerekiyor ve oldukça az malzeme atılıyor. Üstelik klasik inşaatlardan daha ucuz ve hızlı olan 3D yöntemi için daha az ön hazırlık gerekiyor.

Nuijten, gelecekte 3D beton çıktılarının inşaat alanlarına taşınacağını ve istenilen ürünün yerinde yapılacağını öngörüyor.

Holland, Çin ve ABD’den sonra yazıcıdan çıkan betonla denemeler yapan üçüncü ülke oldu.

Eindhoven Teknik Üniversitesi, bisiklet köprüsünün yani sıra 3D yazıcı ile inşaat konusu ile ilgili birden fazla deneme yaptı.

Kısa süre içinde Eindhoven’dan 3D yazıcıdan ev çıktısı almaya da başlayacak. Üniversitenin amacı, daha büyük köprü ve viyadükler ile diğer inşaat işlerini yazıcı ile yapmak.

Prof. Dr. Salet’e göre, 3D yazıcıların yaygınlaşması ile inşaat sektöründe çoğu kişinin işsiz kalacağı yönündeki kaygılar yersiz.

Salet, bu teknikle beton dökmeye gerek kalmayacağını yalnız robot yapımı, bakımı ve kullanımı için birden fazla insana ihtiyaç duyulacağını ifade etti.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir