Online program üzerinden vasıta kiralama hizmeti yayınlayan ulaşım şirketi Uber ve Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) bir uyuşma imzaladığını duyurdu. Anlaşmaya göre önümüzdeki on senenin sonuna kadar NASA ve Uber işbirliği uçan taksilerin önünü açacak. Uber ve NASA’nın amacı dikey kalkış ve iniş yapan, alçaktan uçan vasıtalar üretmek.

Şirket yaptığı açıklamada, birtakım engeller olsa da, uçan vasıtaların 2023’ün sonucunda pazara sunmayı umduklarını söyledi.
Uber’ın Ürün Yöneticisi Jeff Holden, uçan vasıtalar yardımıyla yolculuk sürelerinin kısalmasını, büyük kentlerde vasıta kirliliğinin azalmasını ve şahıs kendi aracını kullanıyorsa hizmetin daha ucuza gelmesini umduklarını belirtti. Fakat ilk başta fiyatların yüksek olması bekleniyor.

Uber’ın ön görülerine göre San Francisco ve San Jose arasında iş çıkış zamanında oluşturulan bir sefer aşağı yukarı 2 saat sürecek ve 111 dolar tutacak. Aynı yol uçan vasıtalarla yalnızca 15 dakika sürecek.

Başta müşteriye 129 dolara mal olan bir yolculuk, Uber‘a göre yakın dönemde 43 dolara ve uzun dönemde ise 20 dolara kadar düşecek.
Uber, NASA ile yeni teknoloji gerektiren lojistik konularda işbirliği yapıyor.
Bu zorluklar arasında yeni vasıtalar amacıyla yetkililerden sertifika alabilmek ve kentlerde hava çarpışmalarını engelleyecek bir sistem kurmak da var.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir