Genel 33 Kez Okundu 0

Twitter’da kadınlara hakaretler artıyor

Yapay zeka kullanarak incelemeler yapan bir şirket, kadınların Twitter’da her 30 saniyede bir hakarete maruz kaldığını belirleme etti.

Uluslararası Af Örgütü’nün (Amnesty İnternational) Element A.I adlı özel bir yapay zeka incelemecisi şirketle yürüttüğü tetkik gerektiğince vahim neticeler içeriyor. Buna göre 2017 yılında, İngiltere ve ABD’de atılmış 1.1 milyon adet tweet yapay zeka doğrulusunda ele alındı ve bayanlara hakaret, tehdit ve taciz içerikli tweetlerin istatistiği çıkarıldı.

778 kadın gazeteci ve politikacılara gönderilen tweetler üzerinden oluşturulan tetkikda, toplamda 228.000 hakaret içerikli tweet gönderildiği ve bunların her 30 saniyede bir gerçekleştiği meydana çıktı. Kadınlara yönelik hakaretlerin fazlası ırkçılık esaslı yaşanıyor. Bu anlamda hakaret edilenler arasında siyahi kadınların, beyazlara göre %84 oranında daha çok bulunduğu meydana çıktı.

Yapılan çalışmanın makine öğrenimi ile gerçekleştirildiğini aktaran tetkikcılar, bayanlara hakaret sahibi olan tweetlerin sistematik olarak arttığını belirtti.

Araştırmanın neticeleri kuşkusuz Twitter‘ın topluluk kurallarını da sorgulatıyor. Bu bağlamda, geçen aylarda sosyal medya platformunu daha nezih bir yer durumuna getirmek amacıyla radikal kararlar alan Twitter idaresi de bu yılın tetkikini merakla bekliyor olacaktır. Önümüzdeki süreçte Uluslararası Af Örgütü, 2018 rakamlarını açıkladığında çok daha net bir yargıya varmak olası olacaktır.


Vedat demirkıran {Vedat demirkıran}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir