Teknoloji 68 Kez Okundu 0

Türkiye’nin Yeni İHA’sı Anka-2 Uçuşa Hazır

700 kg yararlı yük taşıyabilme kapasitesine sahip olan Anka-2’nin bu sene ortamında ilk uçuşunu gerçekleştirileceği düşünülüyor.
Türkiye’nin şu an kullandığı İHA (İnsansız Hava Aracı) sistemine göre daha çok yük taşıyabilecek yeni İHA’sı Anka-2’nin bu sene ortamında ilk uçuşunu yapacağı düşünülüyor.

Türkiye’de İHA sistemi çalışmalarını devam ettiren TUSAŞ, Anka-2’nin evvel 24 saat uçuş süresine sahip Anka Blok-B’yi, sonrasında da uydudan denetim edilebilen, menzili binlerce km’yi bulan Anka-S İHA’larını geliştirdi.

Önceki tecrübelerin üst üste konulduğu Anka-2 ise 2 motorlu, keşif, gözetleme, taarruz görevlerini yerine getirebilecek bir İHA. Hem de 24 saat uçuş süresine sahip olan hava aracı, 700 kg’dan çok yararlı yük taşıyabilme kapasitesine de sahip.

Anka-2 projesinin başta Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve müttefik ülkeler amacıyla geliştirildiğini ifade eden TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil “Projede mühim bir aşamayı geride bıraktık. Anka-2’nin motorunu 2 gün evvelce çalıştırdık. Aracımızın ilk uçuşu sene içersinde gerçekleştirilecek. Anka-2’yi Anka platformunun üstüne inşa ettik. TUSAŞ’ı bundan sonra da bu tür göreceksiniz, bir platformu asli alarak üstüne diğer bir platform inşa edeceğiz. Bu yaklaşımda birinci platform süre almış, yüksek maliyetli olmuş olabilir fakat ikinci platform çok daha kısa sürete ve çok daha ideal maliyetlerle meydana konulabiliyor. Az bir maliyetle 200 kilogram yararlı yük taşıyan Anka’yı, 700 kilogram taşıyabilir noktaya taşıdık. Atak-2 helikopterimiz de benzer bir yaklaşımla daha evvelce imal edilen Atak helikopteri üstüne kuruluyor. Bir evvelceki ürünü baz alarak çok daha iyi ikinci bir ürün geliştirmeyi sürdüreceğiz. Böylece değişik gereksinimlere yanıt verebilen ürün aileleri oluşturacağız” dedi.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir