Teknoloji 135 Kez Okundu 0

Türkiye’nin ilk insansı robotu tanıtıldı

Konya’da robotik teknolojiler bölümünde çalışmalar yapan bilgisayar program firması doğrulusunda 2 sene evvelce esası atılan, Türkiye’nin ilk seri üretim yapan insansı robot fabrikası düzenlenen törenle açıldı.

Törende konuşan bilgisayar program firmasının Yönetim Kurulu Başkanı Bilgisayar Yüksek Mühendisi Özgür Akın, 1995 senesinde etkinliğe başladıklarını ve 2009 senesinde ise robotik alanda Ar-Ge çalışmalarına girdiklerini anlattı.

Çalışmalar neticesinde ‘Akıncı’ ve ‘Ada’ isimleri altında insansı robotlar ürettiklerini bildiren Akın, “Bugüne kadar değişik şekillerde hizmet veren 16 tür robot ürettik. Bu robotların fazlasını kamuoyuyla paylaştık. Hatta bu ürettiğimiz robotlar arasında insanlara hizmet verenler de oldu. Akınrobotics 2015 senesinde esası atılmış, Akınsoft ile beraber 150 kişilik istihdamı olan Türkiye’nin ve dünyanın ilk insansı robot fabrikasıdır. Dünyada şu an hiçbir kurum seri üretime işlemiş değil” dedi.

Son geliştirdikleri ‘Ada GH-5’ insansı robot ile alakalı de bilgi veren Akın şunları söyledi: ”Robotumuz insana yakın hareketleri gerçekleştirebiliyor. Duyabiliyor, duyduğunu anlayabiliyor. Konuşabiliyor, koklayabiliyor. İnterneti aktif bir şekilde kullanabiliyor. Sizi tanıyabiliyor, tanıdıktan sonra unutmuyor.

AVM’lerde, otogarlarda, havaalanlarında ve mağazalarda görevler üstlenebilir. Hastanelerde hasta bakıcı olarak programlanabilir, hastanın yemeğini, suyunu, ilacını verecek şekilde görevlendirilebilir. Ev hanımlarına yardımcı olacak şekilde programlanmış Ada GH-5, özverili çalışmayla, öz sermaye yatırımıyla 22 senenin birikimi ile tamamlanmıştır.”

Konuşmaların sonrasında insansı robotlar katılımcılara tanıtıldı. Robotlara yoğun ilgi gösteren davetliler anı fotoğrafı da çektirdi. Açılışa Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükçü, Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bayram Sade ve Bilim Sanayi Teknoloji İl Müdürü Uğur Özalır da katıldı.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir