Roketsan doğrulusunda imal edilen Türkiye’nin ilk deniz füzesi Atmaca’nın testleri amacıyla Sinop seçilmişti. Bugün oluşturulan test atışları, Sinop halkı doğrulusunda da dikkatle karşılandı.

Sinop Güvenlik Müdürlüğü doğrulusunda alınan emniyet önlemlerinden ötürü test atışlarının yapıldığı bölgeye yaklaşamayan vatandaşlar, atışları uzaktan izleyebildiler. Füzenin testleri Savunma Sanayi Başkanlığı yetkilileri doğrulusunda gerçekleştirildi.

Roketsan yetkilileri doğrulusunda ateşlenen Atmaca Füzesi ile alakalı geçen ay seri üretime geçme kararı alınmıştı. Test atışları Sinop’taki eski radar üssünde gerçekleşti. Deniz füzesi olan Atmaca’nın atışları esnasında denizcilerin de açılmasına izin verilmedi.

Atmaca’nın tasarımı ve üretimi Roketsan doğrulusunda yapılırken, atış sistemi ve başka ekipmanların üretimi Aselsan doğrulusunda yapıldı. Seri üretim anlaşmasında sonra da üretim ve tasarımlar bu iki savunma endüstri şirketi doğrulusunda yürütülecek. Test neticeleri ile alakalı yetkililer doğrulusunda yapılacak açıklamaları sizlerle paylaşıyor olacağız.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir