Genel 207 Kez Okundu 1

Türkiye E-Spor Federasyonu Duyuruldu

Türkiye’de E-Spor Federasyonu kurulacağı konusu, son dönemde gerektiğince sık gündeme geliyordu. Gelen son haberlere göre beklenilen bu hal gerçek oldu ve E-Spor federasyonu resmi olarak hizmete başladı.

E-Spor, bütün dünyada ve ülkemizde son birkaç senedir süratle büyüyen alanlardan biri. Dünyanın çoğu ülkesinde resmi bir federasyona ve liglere sahip olan e-spor, ülkemizde de resmi bir fedarasyon altında hizmet vermeye başladı. Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü Merkez Danışma Kurulu tarafınca verdiği belgeye göre, kurulan federasyon Gençlik ve Spor Bakanlığı yapısında hizmet verecek.

”24/04/2018 tarihli ve 277144 sayılı Bakanlık Oluru ile Türkiye E-Spor Federasyonu kurulmuştur. Bilgilerinizi ve gereğini arz/rica ederim.” belgesiyle kurulduğu belirtiler E-Spor Federasyonu’nun, oyuncular ve takımlar amacıyla çoğu avantaj sağlayacağı düşünülüyor. Her geride bıraktığımız gün büyüyen E-Spor sektörü, bilhassa Riot Games’in Türkiye ofisini açmasından sonra ülkemizde de süratle gelişmişti.

Aslında çoğu oyunun ‘resmi olmayan’ turnuvaları ve ligleri vardı ve uzun süredir profesyonel takımlar ile maçlar yapılıyordu. Fakat bir federasyon olması, bu alanda birtakım düzenlemelere, kurallara gidilmesi demek. Yapılacak değişiklikler, düzenlemeler ne yönde ilerleyecek ve E-Spor Federasyonu nasıl işlere imza atacak şimdilik kestirmek olası değil, fakat takımlar ve e-spor oyuncularının merakla açıklamaları beklediğini söylemek olası.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

“Türkiye E-Spor Federasyonu Duyuruldu” üzerine 1 yorum

  1. hasan dedi ki:

    Güzel bir gelişme diye düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir