Teknoloji 219 Kez Okundu 1

Türk ve İngiliz iş birliğinden insansız teknoloji

Savunma sanayisinde etkinlik gösteren Türk ve İngiliz firmaları, ileri teknoloji insansız kara vasıtaları platformu geliştirerek pazarlamak amacıyla iş birliği yapacak.

İş birliği anlaşması, İngiltere ile Türkiye ilişkilerinin siyasi, ekonomik, kültürel ve beşeri alanlarda daha da ileriye taşınarak sivil diyaloğu da kapsayacak şekilde zenginleştirilmesine katkıda bulunmak hedefiyle 2011’de kurulan ve bu sene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımı ile Londra’da toplanan Türk-İngiliz Tatlıdil Forumu’nda atıldı.

Organizasyon kapsamında Katmerciler ve İngiliz Mira firması, başka paydaşlar Savronik ve Delta Ltd. ile insansız kara vasıtaları bölümünde uluslararası stratejik iş birliğini öngören bir anlaşmayı, Savunma Sanayii Müsteşarı (SSM) İsmail Demir ile beraber imzaladı.

Anlaşmaya göre her iki ülkenin gereksinim duyduğu ileri teknoloji insansız kara vasıtaları platformu, ortak çabayla geliştirilerek İngiltere ve Türkiye’nin yanı sıra bütün dünyaya ortak pazarlanacak. Bu tarafta üretim üssü olarak Türkiye’nin seçilmesi öngörülüyor.

Mira, İngiltere’de yerleşik, vasıta test sistemleri ve akıllı insansız kara vasıtaları konularında etkinlik gösteren lider bir firma olarak ilgi çekiyor.

Katmerciler, bu anlaşmayla Türkiye’de insansız kara sistemlerindeki lider rolünü uluslararası düzeye taşımayı hedefliyor.

Katmerciler İcra Kurulu Başkanı Mehmet Katmerci, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin her hususta bulunduğu gibi savunma sanayisinde de köklü bir hamle içersinde bulunduğunu söyledi.

SSM’nin yönlendirmesi ve önderliğinde insansız kara vasıtaları sistemleri konusu ile ilgili büyük bir yatırım içersinde olduklarını altını çizen Katmerci, şu şekilde konuştu:

“Aselsan gibi paydaşlarımızla geliştirdiğimiz sistemler şuandan global anlamda bu alandaki en komple ve birleşik çözümlerdir. Bu anlaşmayla beraber beceri havuzumuzun daha da büyümesi ve eklenen Mira ve Savronik gibi çok kıymetli paydaşlarla daha ilerlemiş akıllı sistemler meydana çıkarmak amacıyla sıkı çalışacağız. Bu anlaşmanın gerçekleşmesi adımında desteklerini esirgemeyen SSM Müsteşarımız İsmail Demir, sözleşmenin bir anlamda mimarı olan ve olabilmesi amacıyla büyük çaba sarf eden forumun eş başkanlarından Reha Denemeç’e sayısız teşekkürlerimizi sunarız.”

TÜRKİYE’DEKİ İLK ÜRÜN UKAP

Katmerciler, bir süredir insansız kara vasıtaları konusu ile ilgili çalışmalar yapıyor.

Şirketin insansız kara vasıtaları konseptinin ilk ürünlerinden zırhlı ve paletli UKAP‘ın bütün işlevleri uzaktan yönetilebiliyor, değişik gereksinimlere göre rahatlıkla konfigüre edilebiliyor.

Aracın ilk prototipi olan UKAP, atış platformu olarak geliştirildi. Alttaki ana platformun üstünde Aselsan’ın SARP Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi ve uydu haberleşme sistemi bulunuyor. SARP sistemiyle koordineli çalışacak elektro optik, radar, haberleşme gibi sistemlerin araca entegrasyonu da planlanıyor.

Güvenlik güçlerinin envanterine katılmaya hazırlanan UKAP’ın, her tür zorlu şartı sahibi olan saha testleri başarı ile sürdürülüyor. Testlerde, platformun hareket performansı ve atış kabiliyeti üstünde değerlendirmeler yapılıyor.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

“Türk ve İngiliz iş birliğinden insansız teknoloji” üzerine 1 yorum

  1. Adem aslan dedi ki:

    Ülkemiz için büyük gelişme.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir