Teknoloji 29 Kez Okundu 0

Türk mühendisler başardı

ASELSAN ve Sabancı Üniversitesi iş birliğiyle ekran teknolojileri bölümünde yürütülen yenilikçi çalışmalarda uluslararası alanda takdir gören neticeler elde edildi.

Türkiye’de bir süredir askeri kokpit göstergelerinde sarfedilen ve ihraç lisansına tabi LCD ekranlara dair sağlamlaştırma altyapısıyla ekran modüllerinin geliştirilmesi ve prototip üretim çalışmaları yürütülüyor.

Savunma Sanayi Başkanlığı, “Ekran Teknolojileri” temalı ilk projesini “ELMAS Projesi” adıyla yaşama geçirdi.

Proje kapsamında, Türkiye’de ilk defa OLED ekranlar ve grafen malzeme sentezi teknolojilerinin geliştirilmesine yönelik altyapılar ASELSAN ve Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezinde (SU-NUM) kuruldu.

Bu sayede askeri özelliklerde, arka ışığa lüzumsinim duymaksızın çalışabilen ilk monokrom minyatür ekranlar tasarlanarak üretildi ve alakalı OLED ekran geliştirme prosesleri tamamiyle orjinal olarak gerçekleştirildi.

LCD ekranlara seçenek meydana getiren OLED teknolojisinin aktif matris özellikte ve renkli piksel yapılarını destekleyecek şekilde ASELSAN doğrulusunda kazanılmasıyla gelecekte lüzum minyatür lüzumse büyük alanlı orjinal ekranlar askeri amaçlarla dilenen ebatlarda özel olarak tasarlanabilecek, bu mamüller termal görüş ve aviyonik uygulamalarda kullanılabilecek.

ASELSAN ve Sabancı Üniversitesi iş birliğiyle sürdürülen Grafen Tabanlı OLED Ekran Geliştirilmesi çalışmalarında alınan olumlu neticeler, Berlin’de düzenlenen Eurodisplay Konferansı’nda Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsmet Kaya doğrulusunda sunuldu.

Katılımcılar doğrulusunda dikkatle karşılanan çalışma, uygulama komitesi doğrulusunda “yüksek tesir potansiyeline sahip” olarak değerlendirildi.

Çalışma, Journal of the Society for Information Display dergisinde yazı olarak yayınlanmak üzere çağrı aldı.

Gösterilen prototipler dünyada bugüne kadarki en yüksek piksel çözünürlüğüne sahip grafen tabanlı ekranlar olarak literatüre geçti.

Sunulan bildiri kapsamındaki 1 inc OLED ekran modüllerinin içersinde yer alan grafen tabanlı OLED aygıtlar SU-NUM’da, sürücü dönem elektroniği de ASELSAN’da geliştirildi. Bildiri sunuşunda ekran prototiplerinden görseller sergilendi ve teknik özelliklerinden bahsedildi.

Esnek ekranlarda ve giyilebilir teknolojilerde kullanılacak

ELMAS Projesi’nde, OLED ekranlarda standart anot malzemesi olan indiyum kalay oksit (ITO) yerine grafen malzemesi kullanıldı. Grafen malzemesinin, geleceğin özellikle elastik ekranlarında ve giyilebilen teknoloji uygulamalarında kilit rol oynaması bekleniyor.

Tek atom kalınlığındaki karbon kristali olan grafenin ışık geçirgenliği, yüksek elektriksel iletkenliği, sağlamlığı ve elastikliğiyle pek çok teknolojide uygulama kısmı bulması bekleniyor.

Grafen, 2004’te keşfedilirken, araştırmacılarına 2010 senesi Nobel Fizik Ödülü’nü kazandırdı.

Şeffaf, elastik, hafif ve taşınabilir grafen tabanlı ekranların askeri ve sivil alanda büyük oranda sahip olunan çözümlerin konumunu alması öngörülüyor.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir