Android 35 Kez Okundu 0

Trump’tan Geri Adım: Huawei’nin ABD Ürünlerini Kullanmasına Tekrar İzin Verildiği Bildirildi

ABD Başkanı Donald Trump, oluşturulan bir basın toplantısında ABD şirketlerinin Huawei ile yine işlevini gerçekleştirmesine izin verilebileceğini söyledi.

Osaka’da oluşturulan ve Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı G20 Zirvesi’nde ABD Başkanı Donald Trump, ABD-Huawei mevzusuna ilgi çekti. Trump, “ABD’li şirketler ekipmanlarını Huawei’ye satabilecekler” dedi ve devam etti: “Bununla alakalı büyük bir yerel emniyet soruninin bulunmadığı ekipmanlardan konuşuyoruz elbette.”

Donald Trump’ın sözlerinin tam olarak ne manaya geldiği şu an amacıyla belli olmasa da Huawei’nin Qualcomm’dan çipset almaya devam etmesi ve Google’ın Android’ini kullanmasına izin çıkması muhtemel görünüyor.

Trump, yaptığı konuşmada şu sözleri sarf etti: “Bunda bir sorun olmadığını söyledim. Amerikan şirketlerinin yaptığı ekipmanları satmaya devam edeceğiz. Bunları gerçekleştirme çok zor bir iş bu arada.”

Intel ve Xilinx gibi ABD’li yonga üreticilerinin Huawei üzerindeki kısıtlamaları hafifletmek amacıyla ABD Hükümeti’ne davetiye gerçekleştirdikleri söylenirken, Huawei de Intel, Qualcomm ve Micron şirketlerinden sadece geride bıraktığımız yıl 11 milyar dolarlık alış veriş yapmıştı.

Huawei, henüz hala ABD Ticaret Bakanlığı’nın Amerikan varlıklarını kullanmasını engellediği “Varlık Listesi”nde bulunmakta olsa da Trump, bu konunun yakında değişebileceğinin sinyallerini veriyor. BBC’ye göre Trump, “Çin Cumhurbaşkanı Xi iyi çok iyi bir toplantı yaptık. Mükemmeldi. Birçok şeyi tartıştık ve yoluna koyduk. Bundan sonra önümüze bakacağız” dedi.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir