Mobil 43 Kez Okundu 0

Telefonların Yenilenme Süresi Yüksek Fiyatlar Yüzünden Üç Yıla Çıktı

 Telefonların Yenilenme Süresi Yüksek Fiyatlar Yüzünden Üç Yıla Çıktı
Telefon faturasına eklenmiş olan cihaz taksitleriniz sonunda sona erdi. Artık telefon faturanız çok daha düşük, eliniz biraz daha rahat. Bir de o arada yeni lider telefonlar çıkartıp elimizdekileri eskimiş cihazlara çevirmeselerdi iyiydi. Yenileme zamanı gelmiş gibi duruyor. Ne yapacaksınız? Siz ne yapacaksınız bilmiyoruz ama genel müşteri davranışları hakkında bir fikrimiz var.
HYLA Mobile INC adlı bir firmanın yaptığı araştırma, bize bu konuda bilgi verebilir. Bu firma telefon ticareti yapıyor, yani müşterilerin doğrudan görüştüğü bir firma. Firmanın söylediğine göre ise insanlar artık bir cihaz yenilemek için daha önce beklemedikleri kadar uzun süre bekliyorlar. Bunun bir numaralı sebebi ise bin dolar ve üzerine çıkmış olan fiyat etiketleri. Kullanıcıların yenileme öncesi ortalama bekleme süresi 2.83 yıl olarak belirlenmiş. iPhone’larda bu rakam 2.92 yıl olarak göze çarpıyor.
Telefon fiyatlarındaki artıştan kaynaklı olarak operatörlerin yaptığı anlaşmalar da değişmiş durumda. Yurtdışında daha önce olan sistem iki yılda bir sözleşmenin yenilenmesi, yeni sözleşmede yeni telefon hakkının verilmesi üzerineydi. Telefon fiyatlarındaki artışın sonucu olarak ülkemizdeki gibi faturaya ek taksitler sistemine geçildi. Bu da döngüyü bozdu. Bu nedenle de artık telefon almak için tam parasını ödemek zorunda kalan müşteriler daha uzun süre bekliyor.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir