Genel 255 Kez Okundu 0

Telefona gelen mesaja tıkladı 6.300TL kaptırdı

Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğü Hukuk Şubesinde görevli devlet memuru, cep telefonuna gelen herhangi bir bağlantı adresine tıkladı ve dolandırıcıların “olta” olarak nitelendirdiği linklerden birine denk yaklaştığını fark etmeyerek, ek hesabındaki 6.300TL’yi kaptırdı.

Bir süredir Tokat’ta görevli olan iki çocuk babası Ahmet Odacıoğlu cep telefonuna gelen, “İnternet bankacılığına giriş yapın hemen 70 TL paraf para kazanın” şeklindeki mesajın, maaş hesabı bulunduğu bankadan geldiğini sanarak linke tıkladı. Bankaya ait siteye girdiğini sanarak hesap numarası ve şifresini giren Odacıoğlu, bu sırada cep telefonuna “hatalı şifre girdiniz doğrulayın” mesajı geldiğini gördü. Şifre doğruluğunu sağlama mesajını da yanıtlamasıyla beraber banka hesabına dair tüm verileri dolandırıcılara vermiş olan devlet memuru, bir ileri gün gelen diğer bir SMS ile neye uğradığını şaşırdı.

Telefonuna gelen “bakiyeniz yetersiz” mesajının sonrasında hesaplarını denetim eden Odacıoğlu, ek hesabından 500TL çekildiğini, tekrar aynı hesaptan 4.200TL tutarında alış veriş yapıldığını gördü. Durumu fark etmesinin sonrasında Sivas Cumhuriyet Başsavcılığına giderek paranın havale yapıldığı hesabın sahibinden ve ihmali bulunduğunu iddia ettiği bankadan şikayetçi oldu.

Yaşadıklarının ibreti alem olması amacıyla açıklama yapan memur, “Ben İnternet şubeme girdiğimde bu bankanın sayfası geldi. Güvenli bulunduğunu düşünerek verilerimi girdim. Bu arada da büyük ihtimalle benim verilerimi kopyaladılar. Çünkü bulgularınız hatalı diye mesajlar gelmeye başladı. Bilgilerimin doğru olmasından emindim ama hatalı girdiğimi mesajla bildirerek tekrar girmemi istediler. O arada bir şekilde verilerim çalındı.” dedi. Yaklaşık 6.300TL kaybettiğini bildiren Ahmet Odacıoğlu, “iki ay dolandırıcılara çalışacağız” şeklinde konuşarak açıklamasını bitirdi.

Yaşananlardan sonra açıklama yapan uzmanlar, telefonlara gelen her bağlantı adresine tıklanmaması gerekliliğini söylerken, dolandırıcıların gönderdikleri düzmece internet sitesi adresleriyle beraber bireylerin banka hesabı verilerine ulaşmaya çalıştıklarını ve hesaba ulaşmaları halinde da tüm parayı çektiklerini söylediler.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir