Donanım 169 Kez Okundu 0

Telefon pilini hangi uygulamalar tüketiyor

Son zamanlarda telefonunuzun bataryasının  size yetmediğinden mi yakınıyorsunuz? Sürekli telefonu şarja takmak mecburiyetinde mısınız? Akıllı telefonunuzun pilini tüketen şeyler neler ve şunlar nasıl durdurulur?

Akıllı telefonlarımız bundan sonra çok çok şey yapabiliyorlar ve bu sebeple resmen dijital kelepçelerimiz durumuna geldiler. Onlarsız olmuyor, yapamıyoruz. Neyse ki bataryaları tükeniyor da bir kıyıya kaldırmamız olası olabiliyor.

Öyle mi? Hiç sanmıyoruz! Zira mobil şarj cihazları da bundan sonra hayatımızın bir parçası. Eğer yanlarımızda yoksa esasen o durumda etrafta çılgınlar gibi priz arıyoruz. Evet, cep telefonunun pilinin tükenmesi, yoğun kullanımımızla doğru orantılı. Ancak siz kullanmasanız da, onu yoran bir şeyler var. Ve şunlar, telefonun pilini süratle boşaltabiliyor. Peki, şunlar nedir ve nasıl durdurulur? Adım ismim açıklıyoruz.

1 – Zayıf sinyal

Evet, akıllı telefonunuzun pil ömrünü tketen başlıca sebeplerden biri zayıf sinyal seviyesi oluyor. İster hücresel ağa ister kablosuz ağa bağlı olun fark etmez, şayet sinyal niteliği stabil değilse, akıllı telefonunuzun sıksık onu stabilize etmeye çalışıyor. Bunu yapar iken de bataryanın büyük bir bölümünü siz farkında bile olmadan boşaltır.

Bunu durdurmak ise gerçekte gerektiğince kolay. Baktınız telefonunuzun sinyal niteliği iyi durumda değil ve sıksık “diş” değiştiriyor, o durumda en iyi çözüm telefonu uçak moduna almak. Belki kusursuz bir çözüm değil, ama böylelikle bataryanız tükenmeyecek.

2 – Aşırı sıcaklık

Akıllı telefonlarımızda lityum iyon pilleri kullanıyoruz. Bu piller ne soğuk ortamları ne de sıcak ortamları seviyorlar. Pil içersindeki kimyasal maddeler sıcaklık değişimlerine karşı duyarlı olduğundan, telefonun enerjisini etkiliyor. Genellikle aşırı soğuk ve sıcak ortamlarda uzun vakit bulunuyorsanız, bataryalarda kalıcı düşüş ortaya gelebiliyor. Bunu engellemek amacıyla bu tür ortamlarda olduğunuzda telefonunuzu dışarıda bırakın. Ha, yaşadığınız çevrenin tabiatı böyleyse, o durumda daha “yaratıcı” çözümler üretmek olası pek tabii.

3 – Yer takibi

Akıllı telefonların pil ömrünün düşmanlarından bir öteki ise şüphesiz sıksık koordinat takibinin yapılması, yani GPS’in çalışması oluyor. Elbette pil yemesin diye GPS’i kapatın demiyoruz, ama onu optimize etmeniz önemli.

Optimizeden kastımız, GPS’i kullanan programları belirleme etmeniz ve şunlardan gereksiniminiz olmayanların erişimini engellemeniz. Böylece pil ömrünüz eskisinden çok daha uzun olacak.

4 – Nasıl şarj etmeli?

Akıllı telefonunuzu nasıl şarj ediyorsunuz? Pek birçoğumuzun gece yatarken yanı başımıza koyduğumuz bir gerçek. Her gece tam kapasite şarj olan telefon, gün vakitsince dejarj oluyor ve bu bir döngüye giriyor. Ancak bunun yerine çağdaş telefonlarda daha uygun şarj tekniği şu: Minik küçücük şarj etmek.

Evet, sığ şarjlar, bataryayı tam kapasite dolum gerçekleştirmekten daha az yoruyor. Elbette bu tekniği yapmak gün içersinde her vakit olası olmayabilir. Ancak akıllı telefonun bataryasının yüzde 40 ila yüzde 80 arasında bulunması, uygun doluluk seviyesi olarak açıklanıyor. Eğer yapabiliyorsanız bu tekniği uygulayın.

İşte telefon pilinizi en çok tüketenler

5 – Büyük ekranlar

Artık akıllı telefonlarımızın ekranları eskisine göre bir hayli büyük. Öte yandan sadece büyük değil, yüksek çözünürlük ve yüksek parlaklık civarlarına sahipler. Şüphesiz ki pil ömrünü uzatmak amacıyla ekran parlaklığını düşürme tekniğini duymuşsunuzdur. Duymamış olabileceğiniz bir diğer teknik ise, ekranın kapanma vakitını ayarlamak.

Ayarlar menüsü altından belirleyebileceğiniz bu vakitı ne kadar az yaparsanız, telefonu bir kıyıya koyduktan sonra ekran daha kısa vakitde otomatik olarak kapanır ve şarjınız telefonunuzda kalır.

Elbette tek teknik bu değil. Bazı telefonlarda ekran çözünürlüğünü düşürmek olası olurken, ilaveten Always On özelliğini kapamak da iyi bir çözüm olabiliyor.

6 – Yüksek ses

Belki de bunu hiç düşünmeniz ama evet, telefonun ses srandardı bile telefonunuzun hayat törpüsü. Eğer telefonunuzun hoparlörünü uzun vakitler müzik dinlemek amacıyla kullanıyorsanız, pil ömrünün süratle tükendiğini fark edeceksiniz. Bunu azaltmak amacıyla sesi kısabilir ya da kulaklık kullanabilirsiniz.

7 – Uygulama kullanımı

Telefonunuzda çok sayıda program yüklü ve gün içersinde şunların pek çoksını natural olarak kullanıyorsunuz. Peki, kullandıktan sonra kapatıyor musunuz? Yani tam manasıyla? Bizce bunu denetim etmenizde yarar var.

Telefonunuzda açık olan programları ara ara denetim etmeniz, arkada açık olan ve pil tüketmeye devam eden programları belirleme etmeniz yönünden önemli. O amaçla buna ara sıra bir göz atın. Hatta daha iyisi, Aralıklarla ön belleği boşaltan araçları çalıştırın.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir