Güvenlik 152 Kez Okundu 0

Bu telefon güvenlik taramalarına yakalanmıyor

İngiltere Adalet Bakanı David Lidington, parmak telefonların satışının, alış veriş siteleri doğrulusunda yasaklanması gerekliliğini söyledi.

Çağrıyı yapan David Lidington, parmak telefonların “güvenlik taramalarından geçirilebildikleri” şeklinde reklamının yapıldığını da belirtti.

Parmak telefonlar, İngiltere’de 25 Sterlin (128 TL) seviyesinde fiyatlara satın alınabiliyor. Fakat bu rakam cezaevinde 500 Sterline kadar ulaşıyor.

2016 senesinde İngiltere’deki cezaevlerinde aşağı yukarı 20 bin telefon ve sim kart yakalandı.

Sanal marketlerdeki reklamlarda metal içermeyen yapılarına vurgu gerçekleşiyor ki bu da parmak telefonların cezaevinin metal dedektörlerini aşabilmesi demek.

Yasaklama çağrısını yapan Bakan Lidington, “Bu telefonlar açıkça kaçak kullanım amacıyla satışa çıkarılıyor” dedi ve ekledi, “Alışveriş sitelerine, bu ürünleri kaldırma çağrısı yapıyorum”

eBay: Aylar evvelce satışlarını engelledik

Lidington, cezaevinde yasak olan cep telefonlarının, yeni suçların planlanmasında kullanılabildiğini de sözlerine ekledi.

Cezaevlerindeki parmak telefonların tüketimini engellemek amacıyla, bu tür telefonları yapan markalarının etkileşim ağına katılmasının yasaklanabileceği de belirtiliyor.

Alışveriş sitesi eBay, husus ile alakalı yaptığı açıklamada, “aylar evvelce” bu tür cihazların el değiştirmesinin önüne geçilmeye başlandığı açıklandı.

BBC bu haberle ilgili Amazon ve Gumtree siteleri ile de yorum için temasa geçti.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir