Android 166 Kez Okundu 0

Telefon almadan önce nelere dikkat edilmeli

Android’li telefon satın alırken yalnızca kağıt üzerindeki teknik özelliklere bakmakla yetinmeyin, şunlara da ilgi edin!

Amiral gemisi düzeyindeki telefonların aralarındaki fark, rekabet arttıkça azalmış gibi görünüyor. Firmalar ise bolca teknik özellik ve jargonu meydana atarak bizi ikna etmeye çalışıyor.

Fakat yalnızca teknik özelliklere bakarak telefon alabilmek doğru bir davranış olmayacaktır. En iyi teknik özellikler bundan sonra en iyi telefonu aldığınız manasına gelmiyor.

Aşağıda pazarlama taktiklerini aşıp, hangi telefonun daha iyi olduğunu anlamanızı sağlayacak kriterleri sizlerle paylaşıyoruz.

İşlemci: Üst seviye işlemcilerin orta seviyeden daha iyi olduğunu söyleyebiliriz, fakat bu karşılaştırmayı aynı kuşak modeller arasında yapmalısınız. Orta civar işlemci, birtakım hallerde önceki neslin amiral gemisi işlemcisini geçebilir.

RAM: Günümüz amiral gemilerinin RAM miktarı, 4GB ile 8GB arasında değişiyor. Fakat bu, 8GB RAM’in peşinde koşmanız gerektiği manasına gelmiyor. Çok büyük miktarda RAM’e gereksinim duyan uygulamalar ve oyunlar çalıştıracaksanız, 8GB RAM’deki performans 4GB RAM’e göre daha iyi olacaktır. Fakat Android‘de bu tür oyun ve uygulamalar yok ve yalnızca çok RAM ile ek bir performans elde etmeyeceksiniz. Bütün kazancınız, telefonunuzun ileride daha süratli çalışması olacak.

Ekran: Yüksek kontrastı ve yüksek hareketli aralığı nedeniyle OLED, fazlası vakit en iyi ekran teknolojisi olarak değerlendiriliyor. Fakat OLED ve LCD arasındaki fark amiral gemisi orantısında ön görü ettiğiniz kadar büyük olmayabilir. Yine de bütün ekranların aynı olmadığını aklınızda bulundurun. Bu alanda tam olarak doğru seçim ya da hatalı seçim diye bir şey yok, daha çok ekranın şahsi zevkinize ideal olması var. Bazı ekranlar canlı ve parlak renklere yer verirken birtakımları daha natural bir görüntüyü tercih ediyor. Ekrana alıştıktan sonra büyük bir fark görmeyeceksiniz.

Pil: Özellikle ne kadar kuvvetli bir pile sahip olursanız o kadar iyi. Yine de her şey bu kadar kolay değil. Güçlü bir pil, pil ömrünün uzun olacağını garantilemediği gibi ufak piller, kısa pil ömrü manasına gelmeyebilir. Burada yazılımın ve donanımın iyi optimize edilmiş olması da mühim.

Depolama alanı: Üreticinin size söylediği depolama alanını bir kıyıya ayırıp, aslında ne kadar boş alanınızın bulunduğuna bakmanızda yarar var. İşletim sistemi ve ön yüklü uygulamalar 10GB ya da daha çok yer kaplayabiliyorlar. SD kart slotu olmayan 32GB’lık telefonunuz, altı aylık kullanımın sonrasında dolup taşabilir.

Kamera: Bugünlerde en ideal fiyatlı telefonlar bile iyi kareler yakalayabiliyor. Bu yüzden bakmanız gereken yerlerin başında düşük ışık performansı geliyor. Bunu etkileyen diyafram gibi birkaç donanımsal etken var fakat şunlar her vakit çok mühim olmayabilir. Daha geniş diyafram daha çok ışığı içeri aldığı amacıyla daha yüksek düşük ışık performansı sunuyor. Bunun yanısıra optik görsel dengeleme fonksiyonu de bakmanız gereken kamera yetenekleri arasında.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir