Genel 198 Kez Okundu 0

Teknoloji Bakanı’ndan Robot Teknolojisi Hakkında Açıklama Yaptı

Türkiye’deki teknolojik açıkların kapatılması amacıyla ciddi çalışmalar yapılması gerekliliğini ifade eden Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü: “TÜBİTAK yapısında insansı robot işlevini gerçekleştirmesine başladık. Asimo’dan daha iyi bir robot olacak” dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye’nin robot teknolojisi üstünde çalıştığını, hem de bu anlamda ünlü robot Asimo’dan bile daha ilerlemiş bir robot geliştirmeye çalıştığını belirtti. Konuşmasında Antarktika’da üs kurulacağını ifade eden Özlü, Türkiye’nin sadece emniyet açığı amacıyla değil bilim ve teknoloji amacıyla de çalışmalar yürüttüğünü söylüyor.

Bakan Özlü, yaptığı konuşmada Antarktika’daki projelerle alakalı etkileyici açıklamalarda bulundu. Özlü;

“30 kişilik bir kurul Antarktika’ya gitti. Gayet başarılı bir operasyon gerçekleştirdik. Türkiye‘nin, Antarktika’da üs kuracağı bölgeyi aşağı yukarıya kesinleştirdik. Bizim dönemimizde Türkiye küresel bir oyuncu oldu. Dünyanın muhtelif yerlerinde ortaya gelen sorunlarda, çalışmalarda Türkiye aktif rol oynuyor. Antarktika üstünde söz sahibi 29 ülke var, bunlara danışman ülkeler diyoruz. Bir de gözlemci ülkeler var. Türkiye, 24 gözlemci ülkeden birisidir. Biz danışman ülke statüsüne geçmek istiyoruz. Bu gayretlerimizin ana amacı; Türkiye’nin danışman ülke statüsüne geçmesidir. Gelecek sene Antarktika’da üs kurulacak, orada bir bilim üssümüz olacak” dedi.

İnsansı robot çalışmaları ile alakalı da konuşan Özlü, ilerlettiği robotların Asimo’dan çok daha iyi olacağını dile getirdi. Amaçlarının teknolojilerini pazara sürmekten ziyade teknolojik çıkarım gerçekleştirme olduğunu bildiren Faruk Özlü, dünyanın çoğu ilerlemiş ülkesini yakalamak amacıyla insansı robotlar amacıyla adımlar atmak gerekliliğini söyledi.

Türkiye’nin ilk yerli uydusu Türksat 6A ile alakalı da konuşan Özlü, dizayn ve üretim faaliyetlerinin yarı yarıya tamamlandığını söyledi. Kalan kısmın ise önümüzdeki iki sene içersinde tamamlanacağını da sözlerine ekledi.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir