Teknoloji 166 Kez Okundu 0

Tekerlek yeniden icat edildi

5 seneden uzun süredir Mars üstünde incelemeler yürüten NASA’nın Kızıl Gezegen’deki göz bebeği Curiosity’den gelen ve Curiosity’nin tekerleğinin Mars koşullarında parçalanmaya başlamasını gösteren son görüntüler NASA’yı kara kara düşündürüyordu. Ancak tasarlanan yeni bir tekerlek bu kabusu sona erdirecek gibi görünüyor.

NASA açıklamasına göre kırmızı gezegende beklenenden iyi iş çıkaran aracın daha evvelce belirleme edilen; fakat gittikçe büyüyen altı alüminyum tekerleğinden birisinde iki ayrı yerde kırıklar ve boşluklar var.

Mars’ın engebeli arazilerinde yıllardır fotoğraf çeken ve bu görüntüleri Dünya’ya gönderen Curosity denk geldiği zor koşullar bundan dolayı tekerleklerindeki delikler gittikçe büyüyor. Zigzag biçimli dış kaplamada yaşanan bu parçalanma henüz denetim altında olsa da ilerde nasıl bir seyir izleyeceği bilinemiyor.

Ancak NASA buna çözüm bulmuşa benziyor; tekerleği tekrardan buluş eden NASA’nın yeni esnek lastikleri yeni bir devresinin başlangıcı olacağa benziyor. Uzayda sıradan bir lastik, berbat bir mana ifade eder. Ancak bu hal bundan sonra problem olmaktan çıkıyor. NASA’nın araştırmacıları, gelecekteki gezegen kaşifi vasıtalar amacıyla tekerleği tekrardan buluş ettiler.

Mars’ın ya da Ay’ın yüzeyinde kayaların üstünden atlattıktan sonra orijinal şeklini hatırlayabilen bir tekerlek. Dünyada aslında de bir ilk!

NASA’ya göre bu lastikler daha ağır yükleri, daha yüksek süratlerde taşıyabilecek kapasiteye sahipler. Böylece gelecekteki keşif vasıtaları uzayda daha çok yüzeyi keşfedebilecekler.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir