Bilim 280 Kez Okundu 0

Tavuk-insan üretildi!

ABD’nin New York eyaletindeki Rockefeller Üniversitesi’nde görevli tetkikcıler, şok eden incelemenin detaylarını paylaştılar. Bilim insanları bir tavuk embriyosu ile insan hücrelerini başarılı bir şekilde birleştirdiklerini açıkladılar.

Kök hücre tetkiklarında son aylarda yaşanan ilerlemeler şaşırtıyor. Bir takım bilim insanı, bir tavuk embriyosu ile insan hücrelerini başarılı bir şekilde birleştirdiklerini açıkladılar. Petri kabında tespit edilen insan hücrelerini bir tavuğun embriyosuna aşılayan bilim insanları, hücrelerin kendilerini nasıl organize ettiklerini ilk kez gözlemlediler.

Geçtiğimiz aylarda neticeleri yayınlanan insan-koyun melezi embriyolarla neticelenen incelemede bulunduğu gibi bu tetkik da etik problemlere dair tartışmaları gündeme getirdi. Çünkü çalışmalar, kök hücre ile insan klonlamaya dair yeni yöntemler sunuyor.

EMBRİYO BÜYÜMEYE DEVAM ETTİ

14 günlük bir insan embriyosunun gelişimine eş değer olan 12 saatlik tavuk embriyoları deneyde kullanıldı. Bu da kuramsal olarak zamanın aşıldığı manasına gelse de çalışmalara araya girmek yapılmadı. Şaşırtıcı bir şekilde deneyler esnasında tavuk embriyosunun büyümeye devam ettiğini gözlemleyen tetkikcılar, düzenleyici hücrelerin ikincil bir tavuk sinir sistemi oluşturduğunu keşfettiler.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir