Bilim 167 Kez Okundu 0

Sinekler çok fazla mikrop taşımakta

Bilim insanları sineklerin ön görü edilenden daha çok mikrop ve hastalık taşıdığını buldu.

Yapılan DNA analizleri neticesinde karasinek ve kurt sineklerinde toplamda 600’den çok değişik bakteri türü olduğu meydana çıktı.

Bu bakterilerin bir alanı kan zehirlenmesi, zatürre ve mide rahatsızlıklarına yol açan cinsten bakteriler.

Araştırmada yer alan bilim insanlarından, Penn Devlet Üniversitesi’nden Prof. Donald Bryant “İnsanlar sineklerin mikrop taşıdığını biliyordu ancak bu kadar olduğunu kimse düşünmüyordu” diyor.

Kamu sağlığı kurumlarının bakışı değişebilir
DNA dizinleme teknikleri sineklerin hem bedenlerinin amacıyladeki hem de bedenlerinin üzerindeki mikropları meydana çıkarmak amacıyla kullanıldı.

Araştırmanın neticesinde karasineklerde 351, kurt sineklerinde ise 316 tür bakteri bulundu. Bu bakterilerin bir alanı iki sinekte de ortaktı.

Scientific Reports dergisinde yayınlanan tetkik, kamu sağlığı kurumlarının sineklere bakışını etkileyebilecek cinsten.

BBC’ye konuşan Prof. Bryant “Kamu sağlığı yetkililerinin sineklerin bulaştırdığı bakterileri yeteri kadar öneme aldığını düşünmüyoruz” diyor ve ekliyor:

“Sinekler hastalıkların salgına dönüşme süratlerine büyük bir katkı yapıyor.

“Bu tetkik bir dahaki pikniğinizde masada bir vakit bıraktığınız patates salatasını yemek istediğinizde fikrinizi değiştirecek cinsten.”


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir