Genel 225 Kez Okundu 0

Silinen veriler nasıl kurtarılır

Bazen farkında olmadan bilgisayarımız ya da telefonumuzdan lüzumlu dosyaları ya da fotoğrafları kalıcı olarak silebiliyoruz. Dijitalleşen dünyada bütün bilgilerimizi hard disk gibi veri depolama donanımlarının içersinde saklıyoruz. Hard disk ya da bilgisayarlarımızdan hata sonucu silinen dosyaları geri getirmek de en büyük sorunlarımızdan biri halina geliyor. İşte silinen dosyaları kurtarmak amacıyla en iyi 5 program.

Video, fotoğraf, ödev, tez, mailler, yazıışmlara derken bir sürü hayati ehemmiyet taşıyan dosyaları bilgisayarımızda saklıyoruz. Bu dosyaların kaybolması da bizim amacıyla büyük sorun teşkil ediyor. Sabit disklerin çalışma prensibi bize silinen dosyaları geri getirme fırsatı sunuyor. Sadece hard diskiniz küçük bir işlemle o bilgileri yine yazılabilir duruma getiriyor. İşte silinen dosyaları kurtarmak amacıyla geliştirilmiş programlar.

BİLGİSAYARDA SİLİNEN DOSYA NASIL GERİ GETİRİLİR?

Fotoğraflar, belgeler, videolar gibi kimi vakit parasal ya da manevi büyük sayısal değeri olan dosyaları bilgisayardan hata sonucu sileriz, bu noktada sildiğiniz anda hali fark ederseniz dosyayı kurtarmanızın mümkünlülüğü çok yüksek. İlk yapmanız gereken veri kaybını fark ettiğiniz anda söz hususu sürücüyü kullanmayı durdurmanız ve büyülenen sürücüyü, kurtarma işlemine kadar hiç kullanmamanız.

İnternet üstünde bedava ve ücretli yardımcı programlarla bu işlemler basitçe gerçekleştirilmekte. DMDE Free Edition, Recuva, PhotoRec, Partition Recovery, Paragon RescueKit 14 gibi kendini duyurmuş programlar bu hususta yardımınıza yetişebilir. İnternet üstünden bu uygulamaları indirmek istediğinizde kaynağının itimat edilir olduğuna emin olmanız mühim bir ayrıntı.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir