Bilim 426 Kez Okundu 0

Şempanzeler kendilerini geliştiriyorlar

Yapılan incelemeler evrim adına mühim neticeler meydana koydu. Yapılan son gözlemler, şempanzelerin bir sorunu çözüme ulaştırmak amacıyla kendi kendilerine, diğer birini izlemeden alet kullanabildiklerini gösteriyor.

Birmingham Üniversitesi’nden ve Tübingen Üniversitesi’nden tetkikçilerın yaptığı çalışmaya dair neticeler Arkeofili doğrulusunda şu şekilde aktarıldı. Şempanzelerin (Pan troglodytes) kendi kendine su yüzeyindeki yiyecekleri çubuklar sayesinde çekip çıkardığının kanıtı olarak gösterilen bir tetkik yayımlandı. Araştırmacılar, yabani şempanzelerde, su yüzeyindeki yosunları çekip çıkarmak amacıyla çubukları alet olarak kullanma davranışının kendi kendine geliştiğini gözlemledi.

KENDİ KENDİLERİNE ÇUBUK KULLANABİLİYORLAR

İngiltere’deki Twycross Hayvanat Bahçesi’ndeki şempanzelere, içersinde besinlerin yüzdüğü su dolu bir kap verildi. Teste tabi tutulan şempanzeler çubukları kullanarak yiyecekleri aldı ve testi başarı ile geçti. Dahası, şempanzeler, yabani akrabalarının yaptığı gibi aynı şekilde kendi kendilerine çubukları kullandılar.

Elde edilen neticeler, kabul gören şempanzelerin alet kullanmayı öğrenmeleri amacıyla birbirinden görmeleri gerektiği fikrine alan okuyor ve hem de aksine hepsi olmasa da birtakım alet kullanım davranışlarının daha eskiden var olduğunu ileri sürüyor (tetkikçiler bunu “gizli çözüm” olarak adlandırıyor.).


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir